Az Európai Digitális KKV Szövetség március 24-én levéllel fordult az Európai Tanácshoz, felhíva a figyelmét arra, hogy
az összes cég 99 százalékát kitevő kisvállalati szektor különösen nehéz helyzetben van.
Már eddig is kevésbé fértek hozzá kutatás-fejlesztési támogatásokhoz, mint a nagyvállalatok, nehezítette működésüket a bürokrácia, és akadályozta az innovációjukat, hogy nem tudták úgy megfizetni a szakembereket, mint a nagyvállalatok. A gazdaságok stabilizálódása szempontjából viszont fontos, hogy a kkv-k ne menjenek tömegesen tönkre. Ezért – figyelmeztetnek a levél írói – sürgős segítségre szorul a kkv-szektor. Az egyik ilyen segítség lehetne a digitális tudás terjesztésének felgyorsítása, továbbá az innovációs támogatásokból való részesedésük arányának növelése.
A magyar kkv-szektor is fontos szelete a magyar gazdaságnak, és szintén nagy nehézségek elé néz.
A kkv-szektor aránya a legutóbbi Eurostat-adatok szerint Magyarországon 94,1 százalék.
Viszont ezer lakosra Magyarországon csak 70, míg Csehországban 115, Szlovákiában 103 kkv jut. A kkv-k száma 2018-ban Magyarországon csak 3,8, míg a nagyvállalatoké 6,4 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a hozzáadott érték a kkv-szektorban jobban, 10,1 százalékkal, a nagyvállalatoknál viszont csak 8,4 százalékkal bővült, ami azt jelezheti, hogy valószínűleg javult a termelékenységük. Az újonnan betelepülő cégek viszont továbbra is inkább alacsony hozzáadott értékű tevékenységeket hoztak hozzánk. A bármilyen innovációt (termék, folyamat, marketing, menedzsment vagy szervezeti) végrehajtó kkv-k aránya azonban nálunk továbbra is alacsony, 27,9 százalék, míg Csehországban 44,6. Ugyanakkor az innovációs potenciál a magyar kkv-szektorban a hetedik legjobb, amire építeni lehetne és kellene.
A kormány már hozott e kör körülményeit javító intézkedéseket, de ezek nem elegendők a nemzeti vagyon fontos részét képező kisvállalati szektor megmentéséhez, foglalkoztatási képességének megőrzéséhez.
Az egyik mentőöv nálunk is az állami megrendelések adása lehetne. A másik – azoknál, ahol ez feltétlenül szükséges – az összes adó- és járulékfizetés elhalasztása az év végéig. A harmadik pedig a bérek további kifizetésének támogatása. Nagy társadalmi feszültséget okozna, és egyben nehezítené a válság utáni újrakezdést, ha a kkv-szektorban tömeges elbocsátásokra kerülne sor.
Végül – felkészülve a jövőre – sürgősen átfogó és érdemi programra lenne szükség a kkv-szektor digitális tudásának és képességeinek gyorsított javítása érdekében. Megoldás lehetne az ingyenes tanulóprogramok biztosítása, a kkv-szektor egyetemi oktatókkal való együttműködésének anyagi támogatása és ingyenes szaktanácsadás biztosítása regionális tudásközpontok segítségével. Az államnak vannak tehát további, a gazdasági válság erősségét enyhítő feladatai. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a cégeknek ne lenne tennivalójuk, hiszen segíteni csak azokon lehet és érdemes, amelyek maguk is keresik az életben maradáshoz és a kilábaláshoz vezető utat. Ehhez pedig most a legfontosabb a lelassulás mellett végezhető tanulás, valamint menedzsment- és szervezeti innováció lehetne.
Minden cégnek alapvető erőforrása az intellektuális tőkéje, amelynek megerősítéséért a mostani helyzetben sokat tehet. A megerősített intellektuális tőke pedig megkönnyíti majd az újraindulást a válság utáni megváltozott gazdasági környezetben.
Ahogyan azt az ábrán látjuk, az intellektuális tőkének három fő területe van, ahol feladatot találhatnak maguknak a cégek: a tudásnövelés, a folyamattervezés és a kapcsolatépítés.
A legfontosabb és tartós eredményeket ígérő tevékenység a tudásnövelés és ehhez kapcsolódva az innovativitás fokozása a szervezet valamennyi szintjén. A folyamattervezés segíti a működési feleslegek leépítését, az úgynevezett lean, azaz karcsúsított megoldások keresését. Ez jelenthet anyaggal, eszközökkel, energiával, hellyel és idővel való takarékoskodást. A folyamattervezés kiváló eszköze a digitalizáció, de azt már csak a megfelelően megújított folyamatokra célszerű alkalmazni. (Ne töltsük át a régi bort új palackba!) A bizalomépítés a munkaadók és munkavállalók között pedig a szükséges olajozás a gördülékeny folyamatok érdekében.
Végül fenn kell tartani a jó kapcsolatokat valamennyi partnerrel, ezzel megőrizve a későbbi közös együttműködés, együttes innoválás, új lehetőség keresésének (nyitott innováció) feltételeit.
Azok a cégek, amelyek elindulnak ezen a belső megújulási úton, nagyobb eséllyel vészelik át a válságot, és az elmúlta után gyorsabban fognak talpra állni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.