A bitcoin 2021-es új árfolyamcsúcsai erőteljes szakmai vitákat generálnak. A bitcoin hívei és az eszközre kritikusan tekintők véleménye jelentősen eltér. Az előbbiek a jövő értéktartó befektetését, digitális menedékeszközt látnak benne, ami átveszi az arany szerepét. A kritikusok szerint egy másolható forráskódról van szó, amelynek az értékét az a hit adja, hogy értéket őriz, miközben nincs valós belső értéke.
További állításuk, hogy a bitcoin a hagyományos pénzfunkciókat nem képes ellátni, ami akadályozza általános használatát, ezért a tábor a bitcoinra „digitális tulipánként” hivatkozik. A nézőpontok szélsőségesen eltérnek, érdemes tehát mélyebbre ásni.
A 2020-ban kezdődő árfolyamemelkedés eltérő a 2017-es időszakhoz képest. A fő különbség, hogy nagyvállalati szereplők (Grayscale, MicroStrategy, Tesla) is beléptek a bitcoint vásárlók körébe, és propagálják az eszközt. Az említett cégek gyakorlata, és az, hogy részvény- vagy kötvénykibocsátás után fektetnek az említett eszközbe, ráirányíthatja a hatóságok figyelmét a folyamatra. Azzal ugyanis, hogy
a nagyvállalatok szabad likviditásuk egy részét a banki dollárszámlájukról bitcoinba helyezik át, önmagában a szuverén devizákkal szembeni lépésnek értelmezhető.
Ezzel párhuzamosan a lakossági érdeklődés miatt egyre több befektetési alap is kriptoeszköz-alapú termékek kialakításán dolgozik. Ez szabályozás alá eső pénzügyi tevékenység. Továbbá az is fontos, hogy a bitcoin anonimitása aggályokat vethet fel a pénzmosás elleni szabályozás megfelelő betartása szempontjából. Így a kriptopiacra pillanatnyilag jellemző szabadság hamarosan változni fog.
A bitcoinhívek szerint tökéletes a környezet az árfolyam beláthatatlan mértékű növekedésére. Állításuk szerint a fiat pénzek (a központi bankok és más állami hatóságok által kibocsátott és deklarált törvényes fizetőeszközök, amelyek mögött nincsen semmilyen – például arany – fedezet) elvesztik értéküket, és a bitcoin lehet a hatékony védekezés.
Erre három megjegyzést érdemes tenni. Egyrészt a bitcoin is fiat eszköz, mert nincs mögötte tartalék; másrészt a bitcoin árfolyam-volatilitása kiugró, a napi 5-10 százalékos árfolyammozgások általánosak; végül a bitcoin ára is dollárban van kifejezve. A bitcoin árfolyamának emelkedése mögé sok érv sorolható fel, de egy értékállóságra törekvő eszköz esetében az ezer százalék fölötti éves árfolyam-emelkedés a fogalom alaplogikáját kérdőjelezi meg. Mindezek ellenére növekszik a befektetői érdeklődés. Ha az intézményi elterjedés folytatódik, egy kritikus tömeg elérése már a monetáris rendszer hatékony működését kockáztatná. Ez új helyzet lenne, mert a pénzrendszer feletti kontroll elvesztését egyetlen állam vezetése sem nézné tétlenül.
A bitcoin nem a jövő technológiája. Pénzügyi tranzakciószám, annak költsége és időigénye tekintetében messze le van maradva a jelenlegi pénzügyi infrastruktúrától.
Továbbá a bitcoin hálózatának működése súlyosan környezetszennyező. A legtöbb „bánya” olcsó elektromosáram-igénye miatt szénerőművekhez kapcsolódik. A bitcoinhálózat működtetése pontosan az ellentéte annak az egyre több állam és jegybank által megkezdett útnak, amely a zöld- és fenntartható pénzügyi termékek és beruházások erősítését szolgálja. A blockchaintechnológia lehet nagyon hatékony, de a bitcoin működtetése nem az.
A szuverén devizákat és a monetáris politika hatékonyságát aláásó üzenetek miatt a jegybankok és a szabályozók is növekvő figyelemmel kísérik a térhódítást. A jegybankok az utóbbi években a digitális jegybankpénz kutatása és fejlesztése irányába mozdultak, köztük az Európai Központi Bank is. India nemrég jelentette be, hogy digitális jegybankpénz fejlesztésébe kezd, és a magánszektor kriptoeszközeinek betiltását készíti elő. A bitcoin terjedése önmagában szabályozói kérdések sorát veti fel, de a tömeges elterjedés az államok működőképességét veszélyeztetné. Nem meglepő, hogy a kriptoeszközökkel kapcsolatos rendelettervezet az Európai Tanács előtt van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.