A pandémia különösen erősen rázhatta meg az mkkv- (mikro-, kis- és közepes vállalat) szektort, azon belül is különösen a kisebb, mikro- és kisvállalkozásokat. A hazai gazdaságpolitika vissza nem térítendő állami támogatást elsősorban a nagyvállalkozásoknak és a frissen betelepülő külföldi cégeknek adott. A magyar kisvállalkozások közül főként azok, amelyek a legerősebben érintett vendéglátás, turizmus és művészeti ágazatban működnek, bértámogatást, hitelhalasztást, esetleg adó- és járulékkedvezményt kaptak. Jelentősebb pénzösszegekhez csak hitel formájában juthattak hozzá.
Felmerül ezért a kérdés, hogy vajon a munkavállalók közel 70 százalékát foglalkoztató mkkv-szektor hogyan éli túl a válságot, hány százalékuk megy csődbe, hány embert lesznek kénytelenek elbocsátani. Az elhalasztott hiteleket ugyanis előbb-utóbb vissza kell fizetni az újonnan felvett hitelekkel együtt. Vajon hány cégnek rendül meg a fizetőképessége?
A potenciális veszélyhelyzetre egy IMD-tanulmány (Diez, F. J., Duval R., Maggi Ch., Pierri N.: Taming the Wave of Small and Medium Enterprise Insolvencies. IMF, 2021. április 2.) is felhívja a figyelmet. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen március–áprilisban végzett kérdőíves felmérésünk segítségével arra kerestük a választ, hogy a magyar kisvállalatok milyen helyzetben vannak, hogyan érzik, elegendő támogatást kaptak-e a túléléshez, és hogyan látják a jövőjüket. A mintában az 1. ábra szerinti arányban szerepeltek a mikro-, kis és közepes méretű cégek.
A tevékenységi körök súlyát a 2. ábrán látjuk.
Az egyik legfontosabb kérdéskör a munkaerőhelyzetet járta körül: hány embert küldtek el a cégek, terveznek-e még elbocsátást, illetve felvételt.
Az 1. táblázat érdekes képet mutat. Százalékos arányban elbocsátásról
a mintában szereplő mikrocégek 6 százaléka számolt be. A közepes méretű cégek közül viszont 56 százaléknál történt elbocsátás.
Ez azért érdekes, mivel – amint látni fogjuk – a legtöbb munkaerő-megtartó támogatást éppen ez a vállalatcsoport kapta. További elbocsátásokat viszont csak a mikrocégek terveznek.
Fontos adat az is, hogy
jelentős azoknak a cégeknek az aránya mindhárom vállalatcsoportban, amelyek a közeljövőben munkaerő-felvételre készülnek.
A táblázatban látható, hogy azokban az iparágakban, amelyekben elbocsátások történtek, a jövőben a munkaerő bővítését valószínűsítik. A mintában előforduló összes vállalatból a válság alatt 19 százaléknyi bocsátott el embereket, viszont 22 százaléknyi bővítette a létszámát.
A létszámot bővítő cégeket az építőiparban, a gyógyszergyártásban, a számítástechnikában és a mezőgazdaság egyes területein találjuk.
Méretüket tekintve többségük a közepes kategóriába tartozik. Megkérdeztük azt is, hogy milyen helyzetben van most a vállalat. Összefüggést találtunk a cégek jelenlegi állapota és aközött, hogy kaptak-e bármilyen állami támogatást.
A teljes mintát tekintve a cégek 46,4 százaléka kapott valamilyen állami segítséget, 53,6 százalékuk pedig nem kapott. Ezen belül a mikrocégek 28, a kis cégek 56 és a közepes méretű cégek 69 százaléka kapott egy- vagy többféle állami támogatást. A támogatást nélkülöző mikrocégek közül sokan említették, hogy már nincsenek tartalékaik, nagyon meggyengültek.
Az összes támogatott cégből – a támogatások ellenére – 23 százalék érzi úgy, hogy a válság erősen megviselte. Ez az érték a nem támogatott cégek esetében 29 százalék.
Arra a kérdésre pedig, hogy mire lett volna szükségük helyzetük stabilizálásához, a semmilyen támogatásban nem részesülő mikrocégek a bértámogatást, a kamatmentes hitelt, a pályázati lehetőségeket, az adócsökkentést és a jelentős bürokráciacsökkentést említették.
A támogatott kis és közepes cégek még több bértámogatást, közvetlen, vissza nem térítendő beruházási, telephelyfejlesztési támogatást vártak volna.
A vállalkozások tizenöt megyéből és Budapestről küldték vissza a kérdőívet, így elég jó a minta földrajzi megoszlása. A kérdőívben még a cégek digitalizációval, munkavállalóik továbbképzésével kapcsolatos terveiről is érdeklődtünk, és rákérdeztünk arra is, hogy tervezik-e új termék, új szolgáltatás bevezetését, új piacok meghódítását. Az ezekkel kapcsolatos válaszok feldolgozása még folyamatban van.
Összefoglalásként elmondható, hogy
a mintában szereplő cégek átvészelni látszanak a válságot, és már keresik a jövőbeli kitörési pontokat.
Meg kell azonban említeni, hogy a kiküldött kérdőívek 14 százaléka esetében a cég már megszűnt, vagy eladta a tulajdonos, illetve már nem élt a korábbi email-cím, ami szintén a megszűnést valószínűsíti.
Igazolódott továbbá, hogy a mikrocégek a válságban kevésbé bocsátanak el, mint a nagyobbak.
De az is figyelemre érdemes, hogy a többféle támogatásban részesülő nagyobb cégek közül is sokan legyengültségről számoltak be.
A gazdaság teljes beindulására valószínűleg még várni kell. Ezért is érdemes elgondolkodni az egyes cégcsoportoknak és ágazatoknak még nyújtandó szükséges állami támogatások szerkezetén, hatékonyságán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.