A klímaváltozás sokkal gyorsabban vált valósággá, mint a korábban jelzett forgatókönyvek, és hamarabb vált egyértelmű fenyegetéssé a bolygó, az emberiség és a világgazdaság számára. Példátlan és drasztikus lépésekre van szükség ahhoz, hogy megnyerjük a versenyt a globális éghajlati válság ellen. A kihívás óriási, a szükséges erőfeszítések pedig – az emberiség történetében először – megkívánják minden fontos szereplő mozgósítását. Országoknak, üzleti és kormányzati szereplőknek kell összefogniuk a tudomány képviselőivel, a civil társadalommal, a médiával és más érintettekkel.
Közösen kell küzdenünk azért, hogy biztosítsuk saját magunknak és az elkövetkező nemzedékeknek a klíma stabilitását és biztonságát.
A napokban ért véget az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 26. ülése, a COP26 (Conference of the Parties) Glasgow-ban. Állam- és kormányfők azért gyűltek össze, hogy megállapodjanak az éghajlatváltozás legsúlyosabb következményeinek csökkentését és megelőzését szolgáló célokról, eszközökről.
A csaknem kéthetes tárgyalássorozatot követően 197 ország küldöttei jókora kompromisszumokkal fogadták el az új klímaegyezményt. A Glasgow Climate Pact (Glasgow-i klímaegyezmény) tükrözi az érdekeket és az ellentmondásokat, valamint a napjainkban világszerte jelen lévő politikai akaratot – mondta António Guterres, az ENSZ főtitkára. Szerinte a megállapodás egy fontos lépés, de nem elég. „Fel kell gyorsítanunk a klímavédelem érdekében tett lépéseket, hogy életben tartsuk a célt: a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 fokra korlátozását” – tette hozzá. A COP26 elé kitűzött célok között szerepelt például egy kötelezettségvállalás a globális szén-dioxid-kibocsátás 50 százalékos csökkentésére 2030-ig, és százmilliárd dolláros támogatás a sebezhető térségek számára.
Ezeket a célokat ezen a konferencián nem sikerült elérni. De van néhány építőkövünk a fejlődéshez
– jelentette ki Guterres.
A tárgyalások soha nem könnyűek… ez a konszenzus és a multilateralizmus természete
– mondta Patricia Espinosa, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének ügyvezető titkára.
Élvezzük, amit elértünk, de készüljünk fel arra is, ami ezután következik
– tette hozzá. A COP26-tal tettünk ugyan egy lépést előre, de a bejelentett tervek apró betűs részeinek kidolgozása és az elképzelések megvalósítása még hátravan.
Izrael a legmagasabb szinten vett részt a glasgow-i konferencián, ahol Naftáli Benet miniszterelnök a tettek fontosságát hangsúlyozta. „A történelem nem az ambícióink alapján fogja megítélni nemzedékünk válaszát a fenyegetésre, hanem a tetteink alapján.” Mint mondta, Izrael az éghajlatváltozással kapcsolatos forradalom kezdetén áll. Az ország egy száz lépésből álló klímavédelmi tervet készített, amelynek végrehajtása során többet tesz a tiszta energia előmozdításáért és az üvegházhatású gázok csökkentéséért, mint valaha.
Például vállalja, hogy 2050-re nullára csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, 2025-ig pedig fokozatosan megszünteti a szén használatát.
Területét tekintve Izrael ugyan kis ország, az éghajlatváltozásra gyakorolt pozitív hatása mégis tetemes. Tapasztalata és tudása számos választ és megoldást kínál a klímaválságra, a környezetvédelmi innovációi pedig nagyban hozzájárulnak a fenntarthatósághoz. Az izraeli klímavédelmi technológiák világszerte változást hoznak a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás és a megújuló energiák területén is.
Izrael sikereinek alapja az innováció mellett az együttműködés.
Vállalatok, kutatóintézetek és a kormányzat közösen dolgoznak azért, hogy tisztább levegőt, tisztább vizet és egy élhetőbb bolygót hagyjunk a következő generációkra. Izrael szívesen megosztja tudását és tapasztalatát annak érdekében, hogy így is hozzájáruljon a globális mérséklési célok eléréséhez, a klímaváltozás által már érintett országok és közösségek ellenálló képességének kialakításához, valamint az ENSZ fenntartható fejlődésre vonatkozó céljainak megvalósításához. A klímainnováció terén folytatott nemzetközi együttműködés nagyszerű lehetőség arra is, hogy támogassuk a fejlődést, erősítsük a gazdaságot, új munkalehetőségeket teremtsünk, miközben megőrizzük a természetet, az éghajlatot és bolygónk ökológiai sokszínűségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.