Világunkban, ahol a környezetvédelem kiemelt szereppel bír a hétköznapokban, megnövekedik annak jelentősége, hogy tisztán tartsuk vizeinket. Ez nemzeti és nemzetközi feladat egyaránt, olyan kihívás, amelyben a civil szférára, valamint a magán- és közösségi tulajdonban lévő források ráfordítására is szükség van. A Bodrog-partján kialakult „PET-kommandó” egy ékes példa arra, mit tehetünk vizeink hulladékmentesítése érdekében, de sokkal nagyobb, határokon átívelő, hálózatba szerveződő tevékenységre lenne szükség.
Civil kommandó a vizek egészségéért
A kommandó közismerten a II. világháború angol speciális egységeinek elnevezésére szolgált, ami aztán a háborús és katonai alkalmazáson túl a polgári, köznapi szóhasználatba is bekerült, ügyek rendkívüli intézésére kezdtünk így hivatkozni. A Bodrog-folyó partján elindult „PET-kommandó” is nemes célt tűzött ki: megtisztítani a vizet a műanyag szeméttől. Az akció során összegyűjtötték a folyót szennyező PET-palackokat, illetve az egyéb hulladékokat. Szerencsére mára ez bevett gyakorlattá vált, PET Kupa néven versenyt is hirdettek a Tiszán. Ennek jelentősége óriási, hiszen a környezetvédelemnek fontos aspektusa a folyóink, élővizeink megóvása.
Közös munka, nem is kevés
A „PET-kommandó” tevékenysége túlmutat önmagán. Nagyon fontos, hogy ehhez hasonló civil kezdeményezések legyenek, hiszen ezek, ha összeadódnak, óriási változásra lehetnek képesek. Mindemellett azonban komoly beruházásokra is szükség van, ugyanis nemcsak a hulladék begyűjtésének, feldolgozásának, de szakszerű újrahasznosításának is új dimenzióit kell megnyitnunk az elkövetkező években itthon és Európa fejlett régióiban egyaránt. Ezek a tevékenységek rendkívül bonyolult begyűjtési, szelektálási, feldolgozási, alapanyag-képzési és értékesítési rendszer felépítését és működtetését, illetve logisztikájának biztosítását teszik szükségessé, amelyek privát és közösségi források jelentős szerepvállalásával valósulhatnak meg.
Nemzetközi együttműködés kell
Természetesen a vizek tisztaságának biztosítása nem csak hazai kérdés, egy évben átlagosan 8 millió tonna műanyag hulladék kerül a bolygó természetes vizeibe. Döbbenetes adat ez, amely szignifikáns tényezőt jelent a globális környezetszennyezésben. A Magyarországon található, legismertebb folyóvizek alapvetően „nemzetközi pályát futnak”, az őket érő hulladékszennyezés éppen ezért határokon átívelő probléma, a megoldásban pedig országok közötti összefogásra van szükség. Fontos volna, hogy a műanyag gyűjtése és újrahasznosítása egyaránt a régióban történjen, tarthatatlan, hogy napjainkban a PET-hulladékok nagy része más kontinenseken, főleg Kínában kerül felhasználásra. Olyan infrastruktúra építésére van szükség, amely lehetővé teszi, hogy az újrahasznosítási folyamat az elejétől a végéig Magyarországon, illetve a környező országokban menjen végbe.
Az mára senki számára nem kérdés, hogy a környezetvédelmi kérdések folyamatos napirenden tartására van szükség, így van ez a vízszennyezés kapcsán is. Fontos az, hogy a vizet szennyező hulladékok újrafelhasználása köré a jelenleginél nagyobb infrastruktúra épüljön. Ez persze nem teszi jelentéktelenné a civil munkát sem, hiszen az összeadódó civil teljesítmény a rendszer elemeinek segítségével nagymértékű változást hozhat. Éppen olyat, amekkorára szükség van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.