A bő egy hónappal ezelőtt kitört orosz–ukrán háború sok mindent megváltoztatott. Globális szinten jócskán erősödtek a lefelé mutató növekedési és a felfelé mutató inflációs kockázatok, nehéz dilemma elé állítva a világ vezető jegybankjait. Míg két évvel ezelőtt, a koronavírus-járvány kitörésekor a nagy jegybankok szinte gond nélkül válthattak át az ultralaza monetáris politikára, gondoskodva arról, hogy ne fogyjon el a likviditás, és a ne álljon le a hitelezés, a monetáris politika előtt álló kihívások most nagyobbnak tűnnek. Az elmúlt hetekben azonban lényegében eldőlt, hogy milyen irányba indulnak el a jegybankok: úgy tűnik, hogy inkább az infláció megfékezése lesz a prioritás.
Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed 2018 vége óta először emelt kamatot március közepén: az irányadó kamat a 0,25–0,50 százalékos sávba került. A döntéshozók kamatvárakozásai az idei év végére 2 százalékot, jövőre pedig 3 százalékot közelítő irányadó kamatrátát vetítenek előre. Kommentárja szerint a jegybank alapvetően elégedett a gazdaság és a munkapiac állapotával. A magas infláció azonban – amely februárban csaknem 8 százalékos volt éves szinten, és márciusban vélhetően tovább gyorsult – aggasztja a döntéshozókat. Mivel a háború amerikai gazdaságra gyakorolt hatásai nagyon bizonytalanok, az adatvezéreltség továbbra is fontos alapja lesz a döntéseknek.
A kamatemelési ciklus megkezdését követően a következő nagy lépés a központi bank óriási, mintegy 9000 milliárd dolláros mérlegének csökkentése lesz,
ami már a májusi ülés után elkezdődhet, és a döntéshozói kommentárok viszonylag gyors ütemű mérlegleépítést vetítenek előre.
S bár a jegybankárok bíznak abban, hogy a gazdaság képes lesz együtt élni a magasabb kamatokkal, a folytatódó monetáris szigorítás nyomán a kötvénypiac elkezdte árazni a romló gazdasági kilátásokat. Az amerikai hozamgörbe ugyanis egyre laposodik, és úgy tűnik, hogy invertálódása csak idő kérdése. Ez arra utal, hogy a most beárazott gyors, rövid kamatemeléseket a piac nem tartja hosszú távon is fenntarthatónak.
Az Európai Központi Bank (EKB) dilemmái sem tűnnek egyszerűnek. Miután a térség éppen csak kilábalt a Covid-járvány miatt elrendelt lezárások okozta a válságból, most a háború, a szankciók és az orosz energiaszállításoknak való jókora kitettség lassíthatja a növekedést. Mindeközben az infláció a kínálati sokkok nyomán itt is megemelkedett. Az előzetes adatok szerint az övezet inflációja márciusban 7,5 százalékra gyorsult.
A főbb inflációs komponenseket nézve az energiaárak 44,7 százalékkal nőttek egy év alatt, azonban a termékek éves inflációja „csak” 3,4 százalék, a szolgáltatásoké pedig 2,7 százalék volt. A másodkörös inflációs hatások tehát nem tűnnek veszélyesen erősnek, így az energiaársokkok kifutásával az infláció mérséklődésnek indulhat. Ez összhangban van az EKB vezető közgazdászának, Philip Lane-nek a véleményével, aki szerint valószínűleg az év közepén fogja az infláció elérni a csúcsot, és jövőre csökkenésre számít. A bizonytalanság persze óriási, többek között az orosz–ukrán háború nyersanyag- és energiaárakra gyakorolt további hatásai miatt, ami akár újabb kínálati sokkokhoz is vezethet. Ám egyelőre úgy tűnik, a piaci elemzők osztják az EKB tisztviselőjének várakozásait:
a Bloomberg legutóbbi felmérése szerint az idei évre várható 5,2 százalékos átlagos infláció jövőre az EKB 2 százalékos céljára lassulhat.
Hasonlók az Erste csoport elemzőinek a várakozásai is: az idei 6,1 százalék után 2,2 százalékra csökkenhet az infláció 2023-ban.
Mindenesetre az EKB márciusban az eszközvásárlási program gyorsabb kivezetéséről döntött: a harmadik negyedévtől a tervek szerint már nem folytatódnak az APP keretében zajló eszközvásárlások sem. A nagyon intenzív kamatemelési várakozásokat viszont mintha továbbra is hűteni igyekezne a jegybank, és bár az év második felében jöhetnek óvatos kamatemelések, az eurózóna rövid bankközi kamatlába nagy valószínűséggel még az év végén is a negatív tartományban tartózkodik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.