BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
hanghívás

Hogyan védhetjük meg magunkat az online fizetési csalásoktól?

A technológia exponenciális fejlődésével a digitális fizetési rendszerek is az életünk szerves részévé válnak. Az elmúlt években fogyasztók milliói fordultak az online fizetések felé azok kényelme, gyorsasága és egyszerűsége miatt.
Szerző képe
Siklós Bence
a Peak tanácsadója
2023.10.31., kedd 11:00

Ma már egy érintéssel vagy kattintással befizethetjük a számláinkat, vásárolhatunk, vagy küldhetünk pénzt a világ másik felére. Ugyanakkor az online fizetési csalások aránya aggasztó mértékben nő, és ezzel együtt a támadások módja is egyre összetettebbé válik. De mit tehetünk, hogy ne váljunk csalás áldozatává?

Overhead,Hacker,In,Hood,Working,At,Computer,And,Mobile,Phone
Fotó: Shutterstock

 

Kifinomult támadási módszerek

Az online fizetések világában a csalók és hekkerek folyamatosan új módszereket dolgoznak ki az ártatlan felhasználók megtévesztésére. A támadási módszerek rendkívül széles skálán mozognak: a hagyományos adathalászattól (phishing) kezdve a kifinomultabb, mesterséges intelligenciát felhasználó taktikákig, amelyek még a legóvatosabb internetezőket is megtéveszthetik.

Az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a social engineering, amikor a támadók úgy manipulálják az áldozatot, hogy az önként adjon meg érzékeny adatokat, vagy tegyen olyan lépéseket, amelyek kárt okozhatnak neki.

Az ezt a módszert használó csalók profik, akik pontosan tudják, hogyan használják ki az emberek gyengeségeit. Gyakran hivatkoznak sürgősnek tűnő helyzetekre, hogy az áldozatok rossz döntéseket hozzanak.

Az olyan technológiai fejlesztések pedig, mint a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás, új lehetőségeket kínálnak a csalóknak is. A deepfake technológia – amely lehetővé teszi a videók és hangfelvételek manipulálását – már most komoly fenyegetés, mivel a csalók egyre hitelesebb hamisítványokat készíthetnek. Ez különösen veszélyes lehet akkor, amikor a támadók hamis személyazonosító dokumentumokat, videóüzeneteket vagy hanghívásokat készítenek, hogy megtévesszék az áldozatokat.

Végül, de nem utolsósorban, a mobilalkalmazások sebezhetőségei is egyre nagyobb aggodalomra adnak okot. Ahogy egyre többen használnak okostelefont banki ügyletek lebonyolítására és online vásárlásra, a csalók megtanulták, hogyan használják előnyükre ezeket a platformokat. Rosszindulatú alkalmazások, sms-ek vagy hamis weboldalak útján végrehajtott támadásokkal próbálnak hozzáférni a felhasználók személyes adataihoz és pénzéhez.

Hogyan védekezzünk?

A digitális fizetési csalások elleni harc nem kizárólag a technológiai fejlesztéseken múlik; az egyének és vállalatok proaktív hozzáállása és tudatossága is elengedhetetlen. Ahhoz, hogy megvédjük magunkat és adatainkat ezektől a fenyegetésektől, kulcsfontosságú, hogy tisztában legyünk a legjobb védekezési stratégiákkal és gyakorlatokkal.

  • Többlépcsős azonosítás (Multi-Factor Authentication, MFA): ez a módszer extra védelmi réteget biztosít: a felhasználóknak több, egymástól független módon kell azonosítaniuk magukat, ami megnehezíti a csalók dolgát még akkor is, ha sikerül megszerezni a jelszavakat.
  • Folyamatos oktatás és képzés: a legújabb csalási trendek megismerésével mind a vállalatok, mind a felhasználók felkészülhetnek az esetleges támadásokra.
  • Biztonságos kapcsolatok használata: kerüljük a nyilvános wifihálózatok használatát a pénzügyi tranzakciók során!
  • Gyanús aktivitások azonnali jelentése: ha gyanús tevékenységet észlelünk – legyen szó furcsa tranzakciókról a bankszámlánkon, vagy gyanús e-mailekről és üzenetekről –, haladéktalanul jelentsük azt a megfelelő pénzügyi intézményeknek vagy hatóságoknak.
  • Rendszeres szoftverfrissítések: a régi, frissítetlen szoftverek könnyű célpontok. A szoftverek, operációs rendszerek és alkalmazások rendszeres frissítésével biztosíthatjuk, hogy védelmi intézkedéseink naprakészek legyenek a legújabb fenyegetésekkel szemben.

Mindezek mellett fontos a biztonsági intézkedések rendszeres felülvizsgálata. 

Egyetlen védelmi rendszer sem tökéletes, és a csalók folyamatosan új módszereket találnak ki a rendszerek vagy az azt működtető emberek megtévesztésére. 

Lépést kell tartani a technológia fejlődésével ahhoz, hogy megőrizzük adataink biztonságát.

A Peak kutató és tanácsadó csapata minden hónapban átfogó körképet készít a fintech világ mozzanatairól, azok bankszektorra, biztosítókra, IT-szektorra és kormányzati szervekre gyakorolt hatásairól. A tanulmányok részletesen bemutatják a külföldi piacok legsikeresebb üzleti megoldásait, valamint kitérnek ezek hazai megvalósíthatóságára.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.