Magyarországon 2020 és 2023 között több száz kisebb-nagyobb (5–100 megawatt kapacitású) naperőmű épült, vagy állt előkészítés alatt. Ez azt jelenti, hogy mintegy 2 gigawattnyi, háztartási méretű kapacitást meghaladó méretű erőművi kapacitás készült el, és további mintegy 1 gigawattnyi kapacitás van ún. „ready to built” állapotban, azaz engedélyek, tervek és földterületek birtokában, beruházásra készen, értékesíthető állapotban.
Az elmúlt időszak volatilis villamosenergia-ármozgásai ezzel párhuzamosan mind több nagy villamosenergia-felhasználót ébresztettek rá arra, hogy valamilyen módon érdemes lenne kiszámíthatóbbá tenniük villamosenergia-igényük kielégítését. 2021 második felében 600 euró/MWh feletti nagykereskedelmi árat is mutattak a tőzsdei villamosenergia-árjegyzések, és bár mára alacsonyabb szinten stabilizálódott a villamos energia ára, sokan ráébredtek, hogy globális krízisek esetén nemcsak az árak abszolút mértéke és volatilitása okozhat problémákat, de akár az ellátás biztonság is veszélybe kerülhet.
Ezek a körülmények már 2023-ra olyan helyzetet eredményeztek, hogy a napelempark-tulajdonosok mint eladók és a nagy villamosenergia-felhasználók mint vevők részéről is megjelentek az igények a naperőművekkel kapcsolatos tranzakciókra, ám a piaci környezet nem volt megfelelő ahhoz, hogy a vevői és az eladói szándékok egymásra találjanak. A tranzakcióknak gátat szabott a magas infláció mellett kialakuló magas kamatkörnyezet, és a forint árfolyama körüli bizonytalanság is.
Most azonban minden együtt áll ahhoz, hogy ezek az üzletek tető alá kerüljenek. A vevői és az eladói szándékok nem csillapodtak, a kamatkörnyezet sokkal kedvezőbbé vált, a forint árfolyama 2023 eleje óta stabilitást mutat.
A naperőmű-tranzakciók sokkal bonyolultabbak, mint egy ingatlan adásvétele, ezért lebonyolításuk hosszadalmas és költséges folyamat, mert a döntés előtt több szempontú vizsgálatok elvégzése szükséges.
Ezek az átvilágítások és a teljes körű előkészítés akár fél évig is eltarthat, és akár az 500 ezer eurós költségszintet is elérheti. Ez a jellemzően a vevőt terhelő költségtétel általában megnehezíti az üzletek megkötését.
További jelentős, a piacot befolyásoló körülmény, hogy a magyar állam 2024. január 1-jétől elővételi jogot létesített a maga (illetve az MVM) számára azokban az naperőműparkokra vonatkozó tranzakciók esetében, ahol a vevő külföldi jogi személy.
Ez nehézséget jelenthet az eladói oldal szereplőinek, hiszen éppen a magas tranzakciós költségek miatt elriaszthatja a potenciális vásárlók egy részét, azokat, akik nem akarják vállalni ezeket az előkészítési díjakat annak tudatában, hogy az MVM végül akár be is léphet a tranzakcióba.
Az eladói oldal azonban sokat tehet annak érdekében, hogy ezek a tranzakciós díjak csökkenjenek, így a külföldi vevők is erősítsék a versenyt a tárgyalások során. A megfelelő minőségű dokumentáció, a jogi és műszaki paraméterek átláthatósága, egyszerűsége és minősége nagymértékben csökkentheti a tranzakciók előkészítésének költségét, így továbbra is kedvező gazdasági környezetben sok potenciális vevő szólítható meg, márpedig a jó ár elérése csak akkor lehetséges, ha van verseny az adott beruházásért. A KPMG 2024. február 6-i üzleti reggelijén a naperőművek értékét befolyásoló piaci változásokat, valamint a kapcsolódó értékesítési és finanszírozási kihívásokat járják körbe az eseményre meghívott előadók és szakértők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.