Többszöri halasztás után 2024. június 15-én és június 16-án a svájci bürgenstocki üdülőhelyen megrendezésre került az ukrajnai békekonferencia. Az eseményt előre döntő fontosságúnak harangozták be a nyugati államok.
A béketárgyalást már 2023 tavaszán elkezdték szervezni. A bürgenstocki fő találkozó előtt 4 körben került sor előzetes konzultációkra – 2023 júniusában Koppenhágában, 2023 augusztusában Dzsiddában, 2023 októberében Máltában és 2024 januárjában Davosban.
A konferencián a nagy nyugati országok a legmagasabb szinten képviseltették magukat. Eljött a német kancellár, az olasz miniszterelnök, a francia elnök, a kanadai miniszterelnök, a japán miniszterelnök és számos egyéb vezető nyugati politikus. (Az Egyesült Államokat csak Kamala Harris alelnök képviselte.)
A békekonferencia végén a rendezvény házigazdája, Viola Amherd svájci elnök azt hangsúlyozta, hogy a lezajlott tárgyalás egy komoly lépés volt a béke felé és a zárónyilatkozatot a „résztvevők többsége” aláírta. A svájci elnök asszony szerint az esemény jól megmutatta, hogy „mire képes a nemzetközi diplomácia.”
A svájci békekonferencia a fentiek ellenére egy komoly nyugati diplomáciai kudarcnak számít.
A Putyin által a svájci békekonferencia előtt 1 nappal felvetett béketervet – amely szerint Ukrajna vonja ki csapatait az újonnan Oroszországhoz csatolt régiókból és garantálja az ország jövőbeli semleges státuszát – a nyugati országok még megvitatni sem voltak hajlandók. A Nyugatnak a tárgyalások megkezdésével nem kellene ezeket az orosz pontokat elfogadnia. Hangsúlyozni kellene, hogy ez az oroszok álláspontja. De ez nem lehetne akadálya a kommunikáció megkezdésének.
A Globális Dél területén megrendezendő következő békekonferencia egyelőre szintén távolinak tűnik.
A felek jelenleg egyszerűen túl messze vannak egymástól.
Vagyis az események újra a harcmezőn folytatódnak.
Sokat többet elmond a közeljövőről, ami nem a svájci békekonferencián, hanem ami utána történt.
Putyin a békekonferencia után két nappal Észak-Koreába utazott. A felek kölcsönös védelmi együttműködést írtak alá egymással, amely kimondja a katonai segítségnyújtást, ha bármelyik oldalt külső katonai agresszió éri. Észak-Korea valószínűleg modern űrrakéta technikát és modern orosz haditechnikát kap. Moszkva viszont nagy mennyiségű hagyományos hadianyag szállítmányokra számíthat Észak-Koreából a következő időszakban.
Putyin útja ezután Vietnámba vezetett. (Hanoit az amerikaiak az utazás előtt hiába próbáltak meggyőzni arról, hogy ne fogadja az orosz elnököt.) A felek a közös zárónyilatkozatukban kimondták, hogy nem csatlakoznak olyan szövetséghez, amely a másik fél ellen irányul. Moszkva és Hanoi a gazdasági együttműködés fokozásáról is megállapodott.
Oroszország és India pedig egy fontos védelmi együttműködés megújításáról – amely a másik ország területére érkező katonai csapatok és haditechnika állomásoztatásának a kérdéseit szabályozza – egyezett meg.
Jens Stoltenberg NATO főtitkár közben a svájci konferencia után bejelentette, hogy a szövetség több nukleáris fegyver – ezek jelenleg tárolókban vannak – harckészültségbe helyezéséről és európai telepítéséről tárgyal. (A svájci konferencián még a nukleáris eszkaláció elkerülését hangsúlyozták a nyugati hatalmak.) Egy nappal később Stoltenberg kijelentette, hogy Oroszország támogatása miatt a NATO tagországoknak szankcionálni kellene Kínát.
Az egyre élesebb geopolitikai szembenállás az eurázsiai antant (Kína–Oroszország–Irán) és a nyugati blokk között folytatódik.
A helyzet leginkább az 1910-es évek elejére emlékeztet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.