Csakúgy, mint júliusban, augusztusban is dinamikusan, 1,2 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest az ipari termelői árak -- áll a KSH legfrissebb gyorsjelentésében.
Tizenkét hónap alatt a belföldi értékesítési árak 15, az exportárak 10,2 százalékkal emelkedtek, amely összességében az ipari termelői árak 12,7 százalékos növekedését jelenti. Ez magasabb, mint a júliusban közölt rekordadat, amikor az egyéves áremelkedés 12,1 százalékos volt.
A belföldi árváltozás nagyobb dinamikája augusztusban is megfigyelhető volt: 1,4 százalékos növekedése mellett az export csak 1 százalékkal emelkedett.
Leginkább az élelmiszerárak növekedtek. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazatban most jelentkezett hatósági áremelkedések elhúzódó hatása, ezt jelzi az 1,7 százalékos havi drágulás.
A vegyiparban a korábbi hónapokban megfigyelhető nagymértékű áremelkedés viszont megállt. Augusztusban már "csak" 0,4 százalékkal növekedtek az árak az ágazatban, ami ebben az évben a legkisebb növekedési ütem.
Továbbra is erőteljes a mezőgazdasági árak emelkedésének üteme. Különösen a bor, a kenyér és a friss tésztafélék ára növekedett nagymértékben.
Az exportértékesítések árszintjének 1 százalékos növekedése háromszor akkora, mint a forintleértékelés. A húzóágazat, a gépipar árai alig növekedtek, a vegyipar és az élelmiszeripar termékei viszont 3,4 százalékkal drágultak. 2000-ben eddig az ipari exportárak 7 százalékot emelkedtek, ami több mint 4 százalékkal magasabb érték a forintleértékelés hivatalos mértékénél -- adja hírül a KSH.
Az augusztusi ipari termelői árindex nem lepte meg a szakembereket. Az MTI által megkérdezett kutatók -- Belyó Pál, az Ecostat igazgatója és Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója -- azt várják, hogy a következő hónapokban mérsékelt csökkenés lesz megfigyelhető a dinamikában.
A Világgazdaság által megkérdezett szakértők nem ilyen optimisták. Továbbra is az olaj- és az élelmiszerárak hatása látszik a számokban, és nem várható látványos javulás -- véli Varga Csaba, a Citibank elemzője. Bár bázishatások miatt a következő két-három hónapban elképzelhető némi csökkenés, de decemberben -- szintén a tavalyi bázis miatt -- újra megugorhat a termelői árindex. Éppen ezért az év végén nem várható az augusztusinál alacsonyabb ütem. Ez egyben azt is jelenti, hogy szinte bizonyos: a fogyasztói árindex ősszel több hónapon keresztül két számjegyű lesz.
Hónapok óta megfigyelhető, hogy az ipari termelői árak a vegyipart kiszűrve is emelkednek -- mondja Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő elemzője. Augusztusban jött el az a fordulat, hogy immár a megszűrt index is "átszúrta" a fogyasztói árindex görbéjét. Ennek azért van jelentősége, mert a vegyipar termékeinek árváltozása kevésbé hat a fogyasztói árakra. Így viszont szinte bizonyos, hogy nem szeptemberben tetőzik az infláció. Különösen az élelmiszerárak növekedése jelentős, s most már végérvényesen átvette a "húzószerepet" a vegyipartól. A mezőgazdaság szereplői számára most jött el a piaci lehetőség, hogy áraikban érvényesítsék az elmúlt időszakok elmaradását. Forián úgy véli, a fentiek miatt az éves infláció néhány tizeddel még a konszenzusos 9,5 százalékos prognózisnál is magasabb lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.