A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) még 2005-ben állapította meg, hogy három művészeti egyesület kartellezett, ami miatt összesen 26,5 millió forint bírságot szabott ki rájuk. Az Ítélőtábla jogerős döntésében a bírság összegét 1,5 millió forintra mérsékelte.
A hazai tervezőgrafikusi piac szereplői között csekély piaci részesedéssel, de jelen vannak azok a művészek, akik szerzői jogvédelem alatt álló műveiket (plakát, prospektus, védjegy, címke tervek stb.) a piacon értékesítik. A hazai művészek egy része három egyesületi formában működő társadalmi szervezetben is szereztek tagságot. A Magyar Tervezőgrafikusok Egyesülete hosszú évek óta ad ki tagsága, de a megrendelők és a piac többi szereplője számára is hozzáférhető, és a piacon széleskörűen elterjedt és igényelt, részletes tervező grafikusi árjegyzéket. Az árjegyzék kiadásához 2000. áprilisától a másik két szervezet is csatlakozott, legalábbis olymódon, hogy nem kifogásolta, hogy árjegyzék kiadójaként feltüntetésre kerültek. A GVH amiatt indított vizsgálatot, hogy kiderüljön, az árjegyzék sérti-e a versenytörvényt.
A vizsgálat végül megállapította, hogy az árjegyzékben foglaltak alkalmasak a gazdasági verseny korlátozására, mert meghatározzák az egyes tervezőgrafikai szolgáltatások minimum-árait, valamint egyéb ár-tényezőket is (pl. vázlatdíj, sürgősségi felár). A jogsértés megállapíthatósága szempontjából közömbös, hogy az egyesületek csak tájékoztatónak szánták az árakat, mert önmagában a díjtételek közzétételét is tiltja a versenytörvény.
A Gazdasági Versenyhivatal így 2005. július 5-én tartott tárgyalásán megállapította, hogy a Magyar Tervezőgrafikusok Egyesülete (MTE) 1997. január 1-től, valamint az MTE, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) és a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége (MKISZ) 2000. április 1-től érvényesülő árjegyzékei alkalmasak a verseny korlátozására. A megjelentetett árjegyzékek a tervező-grafikai szolgáltatások minimum-árát határozták meg. A GVH a MAOE-t 18 millió, az MTE-t 6 millió, az MKISZ-t 2,5 millió forint összegű bírság megfizetésére kötelezte.
A döntés ellen az érintettek fellebbeztek. Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság (FB) a GVH határozatának bírság kiszabására vonatkozó részét hatályon kívül helyzete és e körben újabb eljárásra kötelezte a versenyhatóságot. Azt azonban, hogy az érintettek kartelleztek volna, az FB nem vonta kétségbe. A pereskedés másodfokon folytatódott. Végül a Fővárosi Ítélőtábla ezév április elején hatályon kívül helyezte az FB döntését és a bírságot valamennyi érintett esetében 500 ezer forintra mérsékelte. Az Ítélőtábla szerint tehát a jogsértés megállapítható, de a GVH bírsága eltúlzott volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.