Bajnai Gordon gazdasági miniszter és Varga Mihály, az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere egyetért abban, hogy a gazdasági válságból a foglalkoztatottság növelésével lehet kitörni - olvasható a Heti Válaszban.
Varga szerint ha az emberek nem érzik magukat biztonságban, abból aligha lesz növekedés. "A versenyképességet és a szociális biztonságot egyszerre kell megteremteni"- állítja a volt miniszter. Szerinte tíz év alatt egymillió új, legális munkahely teremtése lenne a megoldás (mint ismert, ezt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke már többször hangsúlyozta - A szerk.). Bajnai ezt irreálisnak tartja, ám a miniszter azt állítja: a növekedés legfőbb akadálya valóban az, hogy a felnőtt lakosság alig fele dolgozik. A miniszter az Orbán-kormány szemére vetette, hogy a minimálbér-emelés következtében százezer emberrel kevesebb dolgozik jelenleg a piacon, ami a könnyűipar halálát jelentette. Varga Mihály kételkedik, hogy a huszonötezer forintos emelés tette volna tönkre a könnyűipart.
Bajnai Gordon az interjúban elmondta, hogy a vállalkozók számíthatnak a kormányra. Tavaly olyan vállalkozói programot indítottak vissza nem térítendő támogatást nyújtó pályázatokkal, ami többszörösen meghaladta a Széchenyi-tervet. "Kész terveink vannak a foglalkoztatottság növelésére." Ebben többek között szerepel a bürokrácia egyszerűsítése, amely az európai átlagnál 750 milliárd forinttal több terhet ró a hazai vállalkozókra. Másrészt minden megtermelt jövedelmet új munkahelyek létrehozására kell fordítani- fogalmaz a miniszter. Az uniós forrásokat pedig egy olyan gazdaságpolitikára kell fordítani, amely a kis-és középvállalatokat részesíti előnyben.
Varga Mihály szerint a Széchenyi-terv látványosabb sikereket ért el, mint a gazdasági miniszter által említett program. A volt pénzügyminiszter az Állami Számvevőszék adataira hivatkozva azt mondja: az 1500 milliárdos kiadás, amelyet a gazdaság fejlesztésére fordítottak, csupán egyszázalékos növekedést hozott. "Ha nagyon finom akarok lenni: szerény"- fogalmaz a volt miniszter. Mint mondja: Magyarországon nem látszanak az EU-s milliárdok, ellentétben Szlovákiával, vagy Romániával.
Bajnai Gordon nem ilyen borúlátó: szerinte az ország most egy hétéves terv végén van túl. Magyarország tavaly azon négy tagország között volt, amelyek a 2007-2013-as utófinanszítozási alapból pénzt tudtak kifizetni. Az építőipar a következő másfél évben 1500 milliárd forintnyi megrendelést kap. "Az illetékes uniós biztos szerint is elsők vagyunk a sebességben."
Varga erősen kételkedik egy uniós biztos véleményében és szavában, lévén: hazugság egy EU-s biztossal kapcsolatban is előfordulhat, pláne, ha megvezetik. A politikus szerint a megszerzett forrásokat a kormány rosszul költi el. "Diszkólámpára, 200 millió pedig a Barátok közt szappanopera támogatására is jutott az EU-s pénzekből." Bajnai Gordon szerint ez korszerű marketingeszköz volt. A két politikus szintén nem értett egyet abban, hogy a támogatások elköltésének módját miként kellene egyeztetni. Abban viszont egyetértés uralkodott, hogy a korrupció könnyedén felütheti a fejét a regionális fejlesztési tanácsokban.
Bajnai szerint a gazdasági növekedés beindulására nem sokat kell már várni, Varga azonban úgy véli, hogy "az adócsökkentésnek 800 milliárd forint alatt nem sok értelme van." Az ex-miniszter szerint csak az államadósság kamatterhein 300-400 milliárdot lehetne spórolni. Ezen felül a minisztereket személyesen is felelőssé kellene tenni. "Némi fizetésmegvonás kijárna" - állítja a politikus. Ezen felül be kellene fagyasztani az állami kiadásokat.
Amíg nincsenek házon belül, addig nem tudnak korrekt programot készíteni - nyilatkozta Varga a lapnak. A kulcsot a gazdasági növekedéshez a két oldal megegyezése jelentené, amire viszont a két politikus csekély esélyt lát. Amire viszont mind a két párt rábólint, az az euró bevezetése: a dátum kitűzése pedig az eléréshez szükséges tárgyalások elindítását jelentené.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.