Ez jelentős környezetvédelmi előrelépést jelent, és jobban érvényesül majd a gyártói felelősség elve – jelentette ki Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter. A gyártóknak a jelenleginél magasabb arányban lesz kötelező visszagyűjteni a használt elemeket és akkumulátorokat, és az így visszagyűjtött hulladékot kötelesek lesznek teljes mértékben újrafeldolgozni.
A tárca tájékoztatása szerint az EU jogszabályok hazai átültetésének eredményeképpen idén szeptembertől tilos a 0,0005 tömegszázalékot meghaladó higanyt, valamint a 0,002 tömegszázalékot meghaladó kadmiumot tartalmazó hordozható elem, illetve akkumulátor forgalomba hozatala, és ugyancsak tiltja a jogszabály, hogy a hulladékká vált ipari és gépjármű akkumulátorokat hulladéklerakókba tegyék vagy elégessék.
Amellett, hogy 2009 júliusától minden kereskedő köteles lesz ingyenesen visszavenni a használt elemeket és akkumulátorokat, és ehhez gyűjtőedényeket a gyártónak kell biztosítania, jövő nyártól a gyártónak a jelenlegi 18 százalékosnál magasabb arányú begyűjtési kötelezettsége lesz. Az új szabályozás 2009-re 19%-os, 2012-re 25 %-os, 2016-ra pedig 45%-os begyűjtési arányt ír elő. A gyártó az így visszagyűjtött hulladékot köteles lesz teljes mértékben újrafeldolgozni, azaz anyagában hasznosítani. Az új szabályozás ráadásul szigorúbb újrafeldolgozási hatékonysági mutatókat ír elő a begyűjtött ólom-, a nikkel-kadmium és egyéb fémtartalmú hulladékelemek és akkumulátorok hulladékkezelési folyamataira.
A gyártóknak e mellett nagyobb mértékű vagyoni biztosítékot kell letenniük, és a kiszabható hulladékgazdálkodási bírságok mértéke is növekszik, így esetenként akár félmilliós bírság is sújthatja azt, aki nem tartja be a szabályokat.
„A fogyasztókhoz egyre közelebb található és megnövekedett számú visszagyűjtő pont jobban ösztönzi majd az embereket is a hulladékok visszavitelére” – hangsúlyozta a környezetvédelmi miniszter.
Az új szabályozás a gyártónak címkézési és tájékoztatási kötelezettséget is előír: az elemen és akkumulátoron fel kell tüntetni a felhasznált anyagok környezetre és emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatásait, valamint az elkülönített gyűjtésre utaló áthúzott, kerekes hulladékgyűjtő ábrát. Emellett a gyártóknak kötelező lesz tájékoztatni a fogyasztókat a visszavételi, begyűjtési és újrafeldolgozási rendszerekről, valamint a kereskedő ingyenes átvételi kötelezettségéről is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.