A Handelsblatt értesülései szerint a Bush kormányzat hivatali ideje alatt tízszeresére növekedett az Iránba irányuló amerikai kivitel. Tavaly ennek egy hányada – mintegy 400 millió dollár összegben – az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével jutott el a célországba.
Az irányzatot kommentálva a Handelsblatt rámutat, hogy amerikai nyomásra például a Deutsche Bank és a Commerzbank visszavonult Iránból, jóllehet az ott nyújtott pénzügyi szolgáltatásokat nem korlátozzák ENSZ szankciók. A bankokon kívül számos iparvállalatnak is mérlegelnie kellett, hogy – külföldi nyomásra – beszüntesse-e az eladásait az iszlám köztársaságba, bár ezzel szemben visszatérően szoktak azzal védekezni, hogy az önkéntes exportkorlátozás nyomán támadó űr betöltésére ugrásra készen állnak az ázsiai szállítók.
A kínos részletet kommentálva a Washingtonban a pénzügyminisztérium referense azzal védekezett, hogy a kormány politikája a rezsim és nem a lakosság ellen irányul.
A külügyminisztérium a hírhez hozzátette, hogy amerikai kormánykörök természetesen törekszenek bizonyos exportcikkek – például agrártermékek és gyógyászati cikkek – iráni eladásának növelésére, ezért nem csoda, ha a szállítások látványosan megemelkedtek. A Handelsblatt értesülései szerint azonban utat találtak maguknak olyan kényes cikkek, mint például a repülőgépek indításához használatos berendezés. Iráni részről eközben minden lehetséges eszközzel bővítenék a külföldi cégek ottani szerepvállalását.
Alig néhány hetes a hír, hogy Teherán ki akarja iktatni a privatizációt korlátozó rendelkezéseket, emellett akár 100 százalékig terjedő külföldi tulajdonlást is lehetővé tenne az iszlám köztársaság kormány, ameddig ez nem halad meg egy-egy szektoron belül bizonyos arányokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.