A magyaroknak több mint a fele úgy érzi, hogy egy váratlan élethelyzet esetén – mint például a munkahely elvesztése, válás, esetleg haláleset – nem lenne elegendő pénze a probléma megoldására – derül ki az Aviva Életbiztosító frissen ismertetett felméréséből. Hiába azonban a védtelenség érzése, komoly megtakarítása csak keveseknek van. A többség (a felmérés szerint 60 százalék) ugyanis egy fillért sem tud félrerakni a jövedelméből, további 17 százalék pedig legfeljebb havi ötezer forintot. Azoknak az aránya, akik havi 5-10 ezer forint félrerakására képesek, tíz százalék, akik pedig ennél is többet meg tudnak takarítani, 13 százalék.
De akinek van megtakarítása, az sem szívesen vág bele befektetésbe. A megtakarítással rendelkezők húsz százaléka ezt a már meglévő hiteleivel, 17 százaléka az alacsony kamatokkal indokolta, 13 százalék pedig azért nem fekteti be a pénzét, mert nem bízik a pénzügyi intézményekben. A helyzetet jellemzi, hogy a kutatásban részt vevőknek csupán az egy százaléka mondhatja el magáról, hogy több mint félmillió forint befektetése van.
„A bizalmatlanság hagyományosan nagy gond Magyarországon . Az emberek inkább a szekrény mélyére rejtik megtakarított pénzüket, ahelyett, hogy bankba vinnék, vagy részvényt vennének belőle. A magyarok fejében ráadásul az a téves elképzelés él, hogy a befektetés lényege, hogy a félretett kis összegekből nagyon rövid idő alatt sok pénz lesz. Ez azonban egyáltalán nem így működik” – véli Bernát János, pénzügyi szakértő.
Mindez persze nem magyar népbetegség, hiszen Európában is általános tendencia, hogy a fogyasztók inkább a rövid távú befektetésekben bíznak. A megtakarítással rendelkező lengyelek 84, a csehek 66, az osztrákok 65 százaléka nem fektetné be pénzét öt évnél hosszabb távon, Németországban pedig hatvan százalék ez az arány. Tíz évnél hosszabb lejáratú megtakarításba a cseheknek, a németeknek és az osztrákoknak csupán a 15 százaléka vág bele, a lengyeleknek és a magyaroknak pedig kevesebb, mint a tíz százaléka választja ezt a futamidőt. A hosszú távú befektetésekbe vetett bizalom Németországban és Ausztriában a legnagyobb. Csehországban és Magyarországon a megkérdezettek 33-35 százaléka tartja kockázatosnak a hosszú távú befektetést, mondván: nem lehet tudni, mennyit fog érni a pénze a futamidő végén.
Szintén európai trend, hogy a befektetők – bár nagy hozamot várnak – nem hajlandóak kockázatot vállalni. Míg Ausztriában a megkérdezettek 40 százaléka volt bátortalan, addig Magyarországon a lakosság 71 százaléka vallotta magát annak. A hazai adatok elemzéséből pedig az is kiderül, hogy az életkor előrehaladtával csökken a kockázatvállalási kedv. Míg a 18 és 24 év közöttieknek a 49 százaléka nem mer kockáztatni a nagyobb haszon reményében, az 55 év felettieknél ez az arány már 87 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.