BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Utalványok a cafeteriában - Melyiket érdemes választani?

Mind több cég bőkezű dolgozóival, és ad nekik béren kívüli juttatást. A munkavállalók körében a cafeteria elemek népszerűségi listáját továbbra is a hideg- és a melegétel-utalványok vezetik, megelőzve az üdülési csekket és az internetutalványt.

Két év alatt megduplázódott azoknak a cégeknek a száma, amelyek cafeteria rendszer keretében nyújtanak valamilyen adómentes juttatást alkalmazottainak – derül ki az Accor Services Magyarország Kft. legfrissebb felméréséből. A felmérés arra is rámutat, hogy az elmúlt két évben csökkent azoknak a munkáltatóknak az aránya, amelyek kevesebb mint 120 ezer forintot osztanak szét évente dolgozóik között utalványok formájában. Megduplázódott viszont az évi 241-360 ezer forintos keretet biztosító vállalatok aránya.

Az idei kimutatás szerint a cégek 89 százalékánál fix összegben állapítják meg a béren kívüli juttatások keretét, és nem tesznek különbséget a vezérigazgató és a titkárnő utalványtömbjének összege között. A dolgozók körében a népszerűségi listát továbbra is a hideg- és a melegétel-utalvány vezeti, ezeket az ajándékutalvány, az üdülési csekk, majd az egészségpénztári hozzájárulás és a helyi utazási bérlet követi.

Nem árt azonban odafigyelni a természetbeni juttatás igénylésénél, hiszen könnyen ráfizethet az, aki nem ismeri az adómentes utalványok értékhatárait.

Ajándékutalvány

Ajándékutalványt nemcsak a munkavállaló, hanem a vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozók is kaphatnak. A cégek évente három alkalommal a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó összegű utalványt oszthatnak ki adó- és járulékmentesen. Ez az összeg az idén 6900 forint alkalmanként. Arra azonban figyelni kell, hogy öt ajándékutalvány-kategória közül egyszerre csak egyet lehet választani. Így előre át kell gondolni, hogy a következő negyedévben műszaki cikket és lakberendezési terméket, könyvet és szabadidős tevékenységet, ruházatot, vagy kozmetikai és egészségmegőrzést elősegítő termékeket és szolgáltatásokat akarunk-e kapni utalványunkért cserébe. Azoknak, akik nem tudnak ezek között dönteni, annak érdemes azt a komplex utalvány-kategóriát választani, amely az összes előbb felsorolt termék vásárlásakor felhasználható a beváltóhelyeken.

Étkezési utalványok

Nem véletlenül a hideg- és a melegétel-utalvány végzett a népszerűségi lista élén. Ezeket a juttatásokat ugyanis havonta kapják kézhez a munkavállalók, legfeljebb 6, illetve 12 ezer forint értékben. A hidegétel-utalványokkal bárhol vásárolhatunk, piacon, boltban, hipermarketben, illetve a vendéglátó egységekben, a melegétel-utalványokkal viszont csak az utóbbiakban.

Internetutalvány

A juttatás előnye, hogy felső értékhatár nélkül adható adó- és járulékmentesen a dolgozóknak. Az utalvánnyal a magyarországi internetezés egyszeri csatlakozási díját, valamint a havi előfizetési számlákat lehet kifizetni.

Iskolakezdési támogatás

A szeptemberi kiadásokat jócskán letornázhatja az a béren kívüli juttatás, amelyet a dolgozó általános vagy középiskolás gyermeke után vehet fel. Az évi 20 700 forintos adómentes hozzájárulást mindkét szülő igénybe veheti, így a támogatás gyermekenkénti összege elérheti a 41 400 forintot

Kultúrautalvány

Ez a cafeteria elem a kulturális kikapcsolódás – mint például színház, mozi, koncertek. – költségeit „enyhítheti". Ennek adómentes összértéke éves szinten 400 ezer forintban van maximálva.

Üdülési csekk

 A készpénzkímélő fizetőeszköz az idén ünnepelte tizedik születésnapját. Hosszú életét és népszerűségét többek közt annak is köszönheti, hogy nemcsak a munkavállaló és közeli hozzátartozói, hanem pályázati úton a szociális rászorulók is kaphatnak ilyen juttatást. Ebben az évben a minimálbér összegét, tehát 69 ezer forintot lehet adómentesen szállásra, és hozzá kapcsolódó szolgáltatásokra, vonat-, hajó- és buszutakra, vagy akár horgászengedélyre költeni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.