BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormányt a "felelőtlenség erkölcse" jellemzi - A pénzügyminiszternek Amerikában túl nagy a hatalma

John McCain amerikai republikánus elnökjelölt hétfőn egy kétpárti szakértői testület létrehozását javasolta, amely felügyelné, hogyan költi el a pénzügyminiszter a bankmentő segélyeket, amelyek összege akár az ezer milliárd dollárt is elérheti.

McCain közölte, tiszteli, sőt csodálja Henry Paulson pénzügyminisztert, de kényelmetlenül érzi magát, hogy ekkora feladatot egyetlen emberre bíznak.

Mint kifejtette, ki kellene jelölni egy Amerika-szerte elismert szakemberekből álló ellenőrző testületet. Ennek olyan tagjai lennének, mint például a Barack Obamát támogató Warren Buffett milliárdos-üzletember, a republikánus Mitt Romney volt elnökjelölt-aspiráns vagy a független Mike Bloomberg, New York polgármestere. "Amikor az adófizetők ezer milliárd dollárjáról van szó, akkor a "higgyenek nekem, nem elég" - fogalmazott az arizonai szenátor. A Wall Streetet megrázó hatalmas válság nyomán a gazdaság lépett elő az elnökválasztási kampány legfőbb témájává.

S bár egyik elnökjelöltet sem vonták bele a kormányzati segélyakciók kidolgozásába, mindkét szenátor javaslatokkal él a krízis kezelésére vonatkozóan. A Demokrata Párt jelöltje, Barack Obama már a hét végén figyelmeztetett: valamiféle ellenőrző mechanizmust kellene beépíteni a Bush-adminisztráció által igényelt 700 milliárd dollár elköltésébe. Chris Dodd demokrata szenátor, a bankügyi bizottság elnöke a CBS televízióban kifejtette: a kongresszus nem állíthat ki egy 700 milliárd dolláros csekket a kormánynak, amelyet az arra költ el, amire akar, elszámoltathatóságra van szükség.

George Bush elnök előzőleg közölte, hogy Paulson pénzügyminiszter döntését nem lehet megmásítani vagy megfellebbezni. A két elnökjelölt hétfőn egymást támadta, mindkettő azt állította, hogy a másik alkalmatlan a gazdasági válság kezelésére. Obama közölte, hogy a kormányzatot a "felelőtlenség erkölcse" jellemzi, és McCain, aki 26 éve a washingtoni kongresszusban dolgozik, a probléma része.

Rámutatott, hogy McCain korábban ellenezte azokat az ésszerű szabályozási reformokat, amelyek meg tudták volna akadályozni a jelenlegi válság bekövetkeztét. McCain viszont azzal támadta Obamát, hogy nem fejti ki részletesen gazdasági elképzeléseit. "Válság van, irányításra van szükség, és Obama szenátor nem tud ilyennel szolgálni (...) de nincs is időnk arra, hogy fellépésére várjunk" - fogalmazott McCain.

Friss közvélemény-kutatások szerint McCain és Obama fej-fej mellett halad a népszerűségi versenyben, hol az egyik, hol a másik felmérés mutat ki némi előnyt valamelyiküknél.

A CNN hétfőn ismertetett kutatási adatai szerint Obamáról a megkérdezettek 49 százaléka gondolja úgy, hogy jobban ért a gazdasághoz, mint republikánus vetélytársa, míg McCaint a válaszolók 43 százaléka részesíti előnyben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.