A Moody''s Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző szolgálatának - Moody''s Economy.com - nemzetközi főközgazdásza, Ruth Stroppiana Londonban közzétett újévi előrejelzésében azt írta: az ipari aktivitási felmérések és az előremutató jelzőszámok alapján a legnagyobb európai gazdaságok - Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Spanyolország - mind recesszióban vannak.
A zuhanó nyersanyagárak és a gyenge hazai kereslet dezinflációs hatásainak kombinációja olyan aggályokat kelt, hogy pusztító deflációs időszak következhet, amely növeli az adósságterheket és további nyomást gyakorolhat a fogyasztói szintű költekezési döntésekre.
Mindazonáltal a maginfláció, amelyből általában hiányoznak az élelmiszer- és az energiahordozó-árak, ellenállónak bizonyult az utóbbi időben, és az inflációs várakozások az európai gazdasági térség jelentős részében szilárdan megragadtak a pozitív tartományban - áll a Moody''s londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint ez felfelé ható nyomást fog gyakorolni a bérkiáramlásra is. Ráadásul az európai munkapiac "hírhedten merev", és a korábbi gazdasági visszaesések sem hatottak a bérekre. Az erőteljes szakszervezetek, a munkavállalói érdekvédelmi törvények és a kollektív bértárgyalások rendszere valószínűleg továbbra is ároldali nyomáskifejtő tényező marad a Moody''s vezető közgazdásza szerint.
Az elemzés szerint a meredek monetáris enyhítések ellenére az új tőke változatlanul drága a legtöbb ország számára, mivel a széles hitelpiaci felárak magasan tartják a hitelek árát. Mivel ebben a hitelpiaci helyzetben a pénzügypolitika hatékonysága korlátozott, a nyugat-európai kormányok többségének költségvetési politikáját keynes-i stílusú hitelfelvételi és költekezési hullám fogja jellemezni 2009-ben, drasztikusan rontva a közfinanszírozási helyzetet.
A Moody''s szerint azonban ez a költségvetési ösztönző sem lesz elég a következő negyedévekben a fogyasztás és az üzleti beruházások visszaesésének teljes ellentételezéséhez; a gazdaságpolitikai döntéshozók bizalomerősítő kísérletei a befektetési termékek árzuhanásával jellemzett környezetben eddig jórészt sikertelennek bizonyultak. A fő törésvonal azonban Kelet-Európa alatt húzódik, tekintettel a térség erős függőségére a külső finanszírozástól. A nyugat-európaiakkal ellentétben kevés kelet-európai kormánynak van elégséges pénzügyi tűzereje ahhoz, hogy komolyabb költségvetési ösztönző programokba fogjon. A hatalmas folyómérleghiányok, a devizaadósság-hegyek, az elégtelen jegybanki devizatartalékok és az üres kincstárak komoly fenyegetést jelentenek a kelet-európai kilátásokra, és közvetve a szélesebb értelemben vett európai gazdaságra is. Ezeket az egyensúlytalanságokat helyre kell billenteni, de még mindig kérdés, hogy ez rendezett módon megy-e végbe, vagy kemény landolással, amelyet a külföldi bankok által a térségnek nyújtott finanszírozások elapadása kísér - áll a Moody''s Economy.com londoni elemzésében. A ház szerint változatlanul kritikus kérdés a keleti bankrendszerek fizetőképessége.
A kelet-európai valuták gyengülése jelentette versenyképességi előnyt semlegesíti a globális kereslet lanyhulása, és ezért a kelet-európaiak gazdasági tevékenysége meredeken lassulni fog az idén. A keleti térség kibontakozó pénzügyi és gazdasági bajai tovább rontják a nyugat-európai kilátásokat, a keleti kereslet zsugorodása gyorsítani fogja a máris elkezdődött nyugati visszaesést - áll a Moody''s vezető közgazdászának elemzésében. A hitelminősítő gazdaságelemző szolgálata az idén 0,6 százalékos egész évi visszaeséssel számol az euróövezetben. Ezen belül Németországban 1,2, Spanyolországban 1,3, Olaszországban és Franciaországban egyaránt fél százalékos GDP-csökkenést jósolnak a Moody''s londoni elemzői.
Az euróövezeten a legsúlyosabb recessziót Írországban várja a ház az idén, 3,5 százalékos mínusszal. Magyarországon a Moody''s Economy.com előrejelzése 1,0 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít 2009-re. A londoni Cityben mind az euróövezetre, mind Magyarországra vannak ennél jóval borúlátóbb idei prognózisok is. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által Londonban kiadott legújabb, 2009 januárjára szóló átfogó havi világgazdasági prognózis szerint az euróövezetben 1,2 százalékos GDP-visszaesés lesz 2009-ben, és a cég 2010-ben is mindössze 0,5 százalékra élénkülő növekedéssel számol a várhatóan továbbra is rendkívül szűkös hitelkínálati környezetben.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató Londonban kiadott világgazdasági előrejelzése Magyarországon 3 százalékos gazdasági visszaesést jósol 2009-re, csakúgy, mint a 4castweb, az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző és elemző cég. Ez a ház újévi prognózisában megjegyezte, hogy erre az előrejelzésre is "csak lefelé mutató kockázatok" hatnak, és ha a járműipari, valamint az elektronikai szektor gondjai eszkalálódnak, és az euróövezeti gazdaság a vártnál is gyengébben teljesít, akkor a magyar GDP-visszaesés még nagyobb mértékű lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.