Eszerint – piaci árfolyamokon számolva – a globális GDP az idén 0,9 százalékkal fog zsugorodni, a visszaesés a fejlett ipari államokban (USA, euró-övezet, Nagy-Britannia, Japán) 2-3 százalék lesz, minderre a második világháború vége óta nem volt példa. Hasonlóképpen páratlan fejlemény a modern időkben, hogy a világkereskedelem 2 százalékkal zsugorodjon, amit azt az EIU szakemberei jósolják 2009-re. A válságból kilábalás legkorábban 2010-ben várható, de a növekedés akkor is csak minimális lesz. A világszerte tapasztalt, hatalmas érték- és vagyonvesztés miatt középtávon sem lehet arra számítani, hogy visszatér 2007 előtt észlelt, erőteljes expanzió.
A globális régiók közül nagy erővel sújtja a válság a kelet-közép-európai térséget, a legrosszabb helyzetben és közvetlen veszélyben az EIU szerint Magyarország van, ahol a gazdaság – a felhalmozott, hatalmas adósság miatt – erősen sebezhető, mind a befektetői bizalomvesztés, mind a tartozások refinanszírozhatósága szempontjából. A nyomasztó és tovább súlyosbodó külföldi adósságszolgálati teher a reálgazdaságra is csapást mér, miközben a növekedést tovább fékezik az IMF által megkövetelt fiskális megszorító intézkedések – hangoztatja a magyar gazdaság helyzetét értékelve az Economist Intelligence Unit.
A közép-európai térség többi államának gazdasági helyzetét elemezve a jelentés szerzői kiemelik Csehországot és Lengyelországot, mint amelyek várhatóan könnyebben fogják átvészelni a válságot, bár a fejlettebb EU-tagállamokba irányuló kivitelük lassulását nekik is tudomásul kell venniük.
A Balkánon Bulgária és Románia egyaránt súlyos fizetésimérleg problémákkal küszködik, ez utóbbi esetében a GDP-arányos hányad kétszámjegyű marad, ameddig a szem ellát, ettől tovább gyengül az ország valutája. Bukarestnek emellett számolnia kell a privatizálható állami vagyon elfogyásával, illetve a közvetlen külföldi befektetések akadozásával. Míg a kelet-közép-európai és a balkáni országokban enyhén pozitív lesz az összesített növekedési mutató, a három balti államban viszont – több évi fergeteges növekedés után – 4 százalékot is meghaladó GDP-csökkenés várható. Az új EU-tagállamok súlyozott átlagában 0,8 százalékos GDP növekedést vár az EIU 2009-ben, ami a rákövetkező három évben – 2,3-3,8-4,1 százalékos rátára – gyorsul majd.
Az euró-övezet részére 2 százalékos idei GDP-csökkenést jósol a londoni kutatóintézet, ami 2010-ben 0,3 százalékos, majd egy évvel később 1,3 százalékos növekedésbe fordul át. A mostani negatív fordulatra az Európai Központi Bank a kelleténél később és lassabban reagált: tavaly október óta 4,25 százalékról 2 százalékra csökkentette az irányadó kamatlábat, ami jóval visszafogottabb eljárás volt mint amit az amerikai Fed vagy a Bank of England esetében látni lehetett. Amint azonban a drágulás tovább lassul, sőt, a dezinfláció esetleg deflációba készül átmenni, elképzelhető, hogy az EKB követi az amerikai jegybankot és 0 százalék közelébe viszi le az irányadó kamatot. Európában egyébként a hitelszűke és a hitelszféra zavarai általában is rontják a monetáris politika hatékonyságát, ezért felértékelődik a régi vágású fiskális politika, ennek markáns példázatát adják a tagországokban egymást érő konjunktúraélénkítő programok.
Az Egyesült Államok számára – az óvilágihoz hasonló – 2 százalékos idei visszaesést prognosztizálnak az EIU elemzői. A recesszió szorítása legkorábban 2009 második félévében kezd el enyhülni, a jövő évre várható növekedés mértéke így sem haladja meg a 0,6 százalékot. A potenciális növekedés – tehát az a ráta, ameddig az expanzió az infláció fellángolása nélkül fokozható – jelenleg jócskán 3 százalék alatt van, emiatt 2 százalékot vagy azt lényegesen meghaladó GDP-bővülés a 2010 utáni néhány évben sem várható – írják jelentésükben az Economist Intelligence Unit szakemberei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.