Az Ecostat számításai alapján 2009-re a GDP 4,1 százalékos visszaesése várható, 2010-re már kismértékű javulással számolnak. Idén az ipari termelés erősen visszaesik, az építőipar recessziója tovább tart a prognózis szerint. A mezőgazdaság tavalyi kiugró teljesítményét várhatóan nem tudja megismételni, a szolgáltató ágazatokban a kereslethiány kevésbé érezteti a hatását. A reálgazdaságot elsősorban a kereslet általános visszaesése sújtja, amit az export januári 31 százalékos visszaesése is mutat. A hazai értékesítés csökkenése kisebb mértékű. A külső kereslethiány már rövidtávon is visszavetette az exportpiacokra termelő ipari tevékenységet: januárban a volumencsökkenés a kiigazítatlan adatok szerint csaknem 20 százalékos volt.
A termelés visszaesésével szaporodnak az elbocsátások, ez szűkíti a belföldi keresletet. Az államháztartás bevételei is csökkennek, a munkanélküli ellátások, segélyek stb. iránti igény növeli az államháztartási hiányt, ami további megszorító intézkedéseket kényszerít ki. 2008. utolsó negyedévében a háztartások fogyasztása 4,4 százalékkal csökkent, az év egészében az előző évinél 0,7 százalékkal fordítottunk kevesebbet a fogyasztási kiadásokra. 2009-ben a lakosság rendelkezésre álló reáljövedelmének 4-5 százalékos csökkenésével számolunk, és a lakossági fogyasztás nagymértékű, 4,7 százalékos csökkenését valószínűsítjük, ami részben az egyensúly javító intézkedések, részben pedig az óvatossági motívum erősödésének a következménye. A lakossági fogyasztás mellett a közösségi fogyasztási kiadások is visszaesnek, mintegy 3 százalékkal.
2009-ben folytatódnak a kedvezőtlen munkaerő-piaci folyamatok. Az egyre borúlátóbb keresleti tendenciák beigazolódása esetén a válságból adódó idei foglalkoztatás-csökkenés meghaladhatja a 100 ezer főt. A legnagyobb elbocsátó ágazatok valószínűleg a gépipar, az építőipar, később pedig a kereskedelem lesznek, de néhány olyan szolgáltató ágazat, mint a vendéglátás, ingatlanügyek-gazdasági szolgáltatás is veszélyben van. A gazdasági válság következtében 2009 egészére átlagosan 9,5 százalék körüli munkanélküliségi rátára számítunk, és a sokasodó elbocsátások és a gyenge szezon eredményeként már az első negyedévben 9 százalék közelében lehet.
A bruttó állóeszköz-felhalmozásban 2009-re az előző évinél jóval nagyobb mértékű, 5,7 százalékos visszaesést feltételezünk, minden nagyobb beruházó ágazatban a beruházási aktivitás hanyatlására számítunk. Egyre több vállalat fogja elhalasztani fejlesztéseit, és a lakásépítések terén is jelentős visszaesés várható. Az év vége felé már kisebb mértékű enyhülést valószínűsít a kutatóintézet, ami egyrészt az EU-s hitelek növekedésének, másrészt a gazdasági partnerek termelést élénkítő programjainak lesz köszönhető.
2009-ben a külkereskedelem jelentős, a GDP visszaesését meghaladó mértékű csökkenésére számíthatunk mind a kivitelben, mind a behozatalban. A legnagyobb exportkiesés azokban az ágazatokban várható, amelyeknél a kivitelnek nagy az importigénye. A belföldi keresletcsökkenés miatti importszűkülés hatása kompenzálja az egyenlegromlást, összességében a külkereskedelmi mérleg idén számottevően nem fog romlani. Az év egészében az export 10,8 százalékos csökkenése várható. A közvetlen és közvetett hatásokat is figyelembe véve 2009-ben az import 12,3 százalékos visszaesésével számolunk, ebből 3,5 százalék a fogyasztás, 8 százalék az export és 0,8 százalék a beruházás visszaesése. Jövőre – elsősorban a bázishatás és némi forgalom élénkülés eredményeként – mindkét viszonylatban enyhe növekedés valószínűsíthető. A fogyasztói árak 2009-ben 3,4 százalékkal emelkednek, 2010-ben az infláció további enyhe csökkenésével számolunk.
2009-ben új kihívásokkal kell szembesülnie a költségvetési politikának. A gazdasági növekedés kilátásai fél év alatt több mint hat százalékponttal romlottak, s ez érzékenyen érinti mind a bevételi, mind a kiadási oldalt. A pénzügyi feltételek folyamatos romlása következtében a kormány több makrogazdasági pálya kidolgozására kényszerült az elmúlt néhány hónapban. A legújabb makropálya mintegy 2-2,5 százalékponttal rosszabb, mint ami az elfogadott költségvetésben szerepel, ez 200-240 milliárd forint pluszpénz előteremtését teszi szükségessé. A legfrissebb kormányzati tájékoztatás szerint a fedezetet kizárólag a kiadási oldal mérséklésével tervezik megvalósítani, így kompenzálják a tervezettnél kisebb növekedésből fakadó bevételcsökkenést, és tarthatóvá teszik az idei évre tervezett 3 százalékot meg nem haladó ESA hiányt. Természetesen akkor, ha a növekedési kilátások nem romlanak tovább, vagyis nem lesz szükség újabb beavatkozásra. Az első két hónap végén az államháztartás hiánya – az önkormányzatok nélkül – 256,6 milliárd forint volt. Ezen belül deficittel zárta a februárt a központi költségvetés (-262,0 Mrd Ft), és a társadalombiztosítási alapok (-26,1 Mrd Ft), míg az elkülönített alapok egyenlege pozitív volt (31,5 Mrd)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.