BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az év elején 4,3 százalékkal csökkentek a reálkeresetek

A reálkeresetek 4,3 százalékkal csökkentek január-februárban - 3,1 százalékos fogyasztóiár-index mellett - az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Az idén január-februárban a bruttó átlagkeresetek 1,5 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 1,3 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A reálkeresetek 2008-ban 0,7 százalékkal nőttek - 6,1 százalékos infláció mellett -, 2007-hez viszonyítva.

Tavaly a bruttó átlagkeresetek összességében 7,5 százalékkal, a nettó átlagkeresetek pedig 6,8 százalékkal haladták meg az előző évit. Tavaly január-februárban a bruttó átlagkeresetek 5,1 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 5,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a reálkereset - a fogyasztóiár-index 7 százalékos növekedése mellett - 1,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A KSH adatai szerint az idén január-februárban a versenyszférában a keresetek 0,4 százalékkal, a költségvetésiben pedig - döntően elszámolási okok miatt - 13,1 százalékkal maradtak el az előző évitől. Az alkalmazásban állók létszáma 2009 január–februárban átlagosan 2 millió 679 ezer volt, a költségvetési szférában 708 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 885 ezren dolgoztak. Így a megfigyelt körben a foglalkoztatottak száma 3 százalékkal csökken az előző év azonos időszakához képest a KSH szerint. Január-februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 193.200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 189.300 forint, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké pedig 205.900 forint volt. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 1,5 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint az előző év január–februárjában.

Ezen belül a versenyszférában 4,2 százalékkal nőttek az átlagkeresetek, a költségvetés területén pedig a 13. havi illetmény kifizetési szabályainak változása miatt 13,4 százalékkal maradtak el az előző évitől. Az adatok szerint jelentősen, 11,4-5,7 százalékkal múlták felül az előző év azonos időszaki kifizetéseket az energiaipar, az ingatlanügyletek, az információ és kommunikáció, valamint az építőipar január–februári keresetei. A tavaly februári kiemelkedően magas jutalmak kifizetése miatt viszont mintegy 8 százalékkal maradt el attól a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágé. A rendszeres - prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli - kereset az év első két hónapjában átlagosan 4,7 százalékkal haladta meg az előző év január–februárit, a versenyszférában dolgozók alapbére 5,2 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 3,2 százalékkal lett magasabb.

A nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 119.300 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 88.000 forint, a szellemi foglalkozásúaké pedig 151.800 forint volt. A nettó kereset így átlagosan 1,3 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél: ezen belül a versenyszférában 2,7 százalékos növekedés, a költségvetési szervezeteknél pedig 10,4 százalékos csökkenés következett be. A 204.200 forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 0,7 százalékkal maradt el az előző év január–februáritól. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,4 százalékot tett ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.