Csütörtökön estig csak egy dolog volt biztos a munkabeszüntetéssel kapcsolatban, az, hogy a LIGA és a VDSZSZ elnökségét "perszonálunióban" betöltő Gaskó István áll az élén. Hogy ki fog csatlakozni hozzá, azt nem lehetett tudni, állapította meg Die Presse "Magyar szakszervezetek ráklépésben" című cikke.
Az általános sztrájkra szóló felhíváshoz a LIGA és a Munkástanácsok Országos Szövetsége csatlakozott. E kettőn kívül azonban még négy másik szakszervezeti szövetség - az MSZOSZ, az ÉSZT, a SZEF és az Autonómok - is működik Magyarországon, és e négy tovább tárgyal a Bajnai-kormány programjáról az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, emlékeztetett az újság.
A magyar szakszervezetek legnagyobb problémája - vélekedett a szerző -, hogy a dolgozó lakosságnak mindössze 18 százalékát tömörítik.
Ezzel a magyar érdekképviseleti szervezettségi mutató "a valaha dicsőséges" lengyel Szolidaritáséval együtt európai viszonylatban az utolsók között van. Messze elmarad például Ausztriáé mögött, ahol a dolgozók közel egyharmada tagja valamelyik szakszervezetnek.
A pénteki sztrájk a vasútra összpontosul, de ott is törékeny a szolidaritás: sok vasúti dolgozó szabadnapot vett ki péntekre, így ugyan nem dolgozik, de nem is sztrájkol, írta a konzervatív napilap.
A cikk megemlítette többek között azt is, hogy Gaskó Istvánt közvetlen kritika is éri. Székely Tamás, a Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmában Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének alelnöke - idézte fel a Die Presse - elutasította a LIGA szakszervezeti magatartását, amelyet "egyre erőszakosabbnak" nevezett. Székely szerint, amikor vállalatok megmaradása a tét, "demagóg és céltévesztő eszköz" sztrájkot alkalmazni politikai célok elérése érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.