A jövő héten megjelenő előzetes GDP-adat azonban lehűtheti a kedélyeket, mert az eddig megjelent első háromhavi számok meglehetősen rosszak voltak. Könnyedén 10 százalék közelébe kerülhet a magyar gazdasági visszaesés, ami egyébként jelentősen nem is lóg majd ki a nemzetközi tendenciából.
A fellendülés pedig még minden jel szerint várat magára, nem ússzuk meg ilyen könnyen a recessziót. A belső piacok még masszívan lefelé tartanak, s ezen várhatóan csak tovább ront a júliusi áfaemelés árfelhajtó hatása. A beruházások is egyre jobban visszaesnek, ami azt jelzi, hogy saját erőből nem nagyon tudunk majd kijönni a gödörből, ha nem válik be a Bajnai-féle gazdaságélénkítő csomag. Ezzel kapcsolatban viszont igencsak szkeptikus vélemények hangzottak el az utóbbi időben.
Óvatosságra int, hogy a pénzügyi helyzet alapvetően nem változott, továbbra is az IMF és az EU hitelcsomagjából tartja fenn az ország a finanszírozhatóságát. A frissen újraindult kötvényaukciók mögül könnyen elfogyhat a kereslet, ha ismét rosszabbra fordul a nemzetközi befektetői hangulat. Ezzel pedig a forint is újra begyengülhet.
Remélhetőleg a gazdaságpolitika is meglovagolja ezt a kedvező hullámot, amíg tart, és nem az esetleg keletkező többletbevételek elköltésén fáradozik majd a választási dömpingben. Rövid távon a legfontosabb a nemzetközi szervezetek által biztosított források fokozatos kiváltása lenne. Ez pedig főként azon múlik, mennyire tartják majd hitelesnek az új kormány tevékenységét a piaci szereplők.
Benke Dávid
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.