Kína emellett megerősítette, hogy tárgyalásokat kezd a kérdésben a kereskedelmi viszály elkerülésére – jelenti a RIA Novosztyi. A kínai kereskedelmi minisztérium honlapján úgy érvel: politikája összhangban van a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályaival és a nyersanyagok exportjára vonatkozó korlátozások célja a környezet és a természeti erőforrások védelme.
Az EU kereskedelemért felelős biztosa, Catherine Ashton ma közölte: a nyersanyagokra vonatkozó korlátozás globális szinten emeli az árakat és torzítja a versenyt, ezzel pedig még nehezebbé teszi a helyzetet a vállalatok számára. A vádak tíz nyersanyagra vonatkoznak, köztük a bauxitra, a magnéziumra, a szilíciumra és a cinkre. Washington mindehhez hozzátette: Kína a WTO-hoz történő, 2001-es csatlakozásakor ígéretet tett az export vámok eltörlésére.
Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi kapcsolat feszültté vált az elmúlt időszakban. 2004-es madárinfluenza járványt követően a két ország kölcsönös importkorlátozást vezetette be baromfitermékekre. Kína a múlt szeptemberben feloldotta a korlátozást, az amerikai fél azonban egészségügyi okokra hivatkozva továbbra is fenntartja azt.
Ha a Pekinggel tartandó kereskedelmi konzultációk eredménytelenül végződnek, az EU és az Egyesült Államok panaszát a WTO-hoz továbbítják döntés véget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.