Noha már tavasszal megjelentek a javulás jelei, ma már a szakértők zöme U vagy W alakú folyamatra számít – vagyis arra, hogy még jó ideig nem indul meg az érdemi fellendülés. Nouriel Roubini sztárközgazdász (aki arról lett ismert, hogy megjósolta a globális krízis kitörését) például arra számít, hogy az Egyesült Államok gazdasága még éveken át nem bővül egy százaléknál gyorsabb ütemben. Mások optimistábbak, sokak szerint az USA-ban 2011-től már érdemi növekedés indulhat be, ám az eurózóna és Japán szinte minden szakértő szerint nehézkesebb fordulatra számíthat.
A legnagyobb probléma az, hogy a fellendülés kezdeti szakaszában a GDP-bővülés nem lesz olyan mértékű, amely kiválthatná a munkanélküliség mérséklődését. Komoly gond a bankrendszerek további gyengélkedése, a rossz hitelekkel kapcsolatos bizonytalanságok elhúzódása is. A Kelet- és Közép-Európára szakosodott EBRD elnöke szerint térségünk talán a válság elmúltával sem térhet vissza a korábbi, gyors növekedéssel és rekordszintű beruházásokkal jellemezhető pályára.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.