A budapesti nettó bérek azonos szinten vannak a sanghajival, s jócskán elmaradnak a pozsonyitól, a var-sóitól vagy a prágaitól. Egyebek mellett ez derül ki az UBS svájci bankház évente közzétett ár- és bérszínvonal-összehasonlító elemzésének legújabb kiadásából.
A tanulmány szerint a magyar fővárosban a bruttó és a nettó bérek egyaránt csupán ötödét-hatodát teszik ki a New York-i szintnek – legalábbis a szerzők által használt márciusi (304 forint/eurós, illetve 233 forint/dolláros) árfolyamon. Mivel azóta a forint valamelyest erősödött, ha mostani árfolyamot használnának az UBS elemzői, Budapest már nem lenne annyira olcsó bérű telephely a külföldiek számára, mint ahogy azt a felmérés sugallja – a különbség azonban nem lenne nagy a tanulmányban szereplő számokhoz képest.
Az árfolyam-ingadozást kiszűrő mutató, a vásárlóerő-paritásos órabér-összehasonlítás sem mutat sokkal kedvezőbb képet magyar szempontból. Ezen a listán Budapestet még Isztambul és Bukarest is lekörözi, Varsóról, Pozsonyról vagy Prágáról már nem is beszélve. Igaz, így számolva a magyar bérek a fejlett országbeli metropolisokhoz képest már valamivel jobban állnak (megközelítik például a New York-i szint 30 százalékát).
Az alacsony bérekhez persze viszonylag alacsony árszínvonal is tartozik. Ám az árak korántsem annyival alacsonyabbak a magyar fővárosban a nyugati szinthez képest, mint a bérek. Az említett márciusi árfolyamon számolva a magyar árszínvonal a lakbéreket is beszámítva a New York-i szint 41,8 százalékára rúgott. A béreknél tehát sokkal nagyobb a különbség Budapest és a fejlett világ között, mint az árakat illetően. Hasonló a helyzet a többi kelet- és közép-európai nagyváros esetében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.