A szervezet felmérése szerint a vállalatok átlagosan arra számítanak, hogy a kormányzati tervek végrehajtása esetén mintegy 50 brit munkavállalót veszítenének el. Ennek az az oka, hogy a bevándorlási szabályok szigorítása sok céget arra kényszerítene, hogy bizonyos tevékenységeit külföldre telepítse.
London februárban vezette be azt a pontrendszert, amely alapján az Európán kívülről érkező bevándorlók kérelmeit bírálják el. A cégek szerint a rendszerhez kapcsolódó papírmunka megnehezítette a jól képzett külföldi munkavállalók felvételét.
Neil Carberry, a CBI foglalkoztatáspolitikáért is felelős vezetője szerint sok brit vállalat százezer fontos nagyságrendben költött az alkalmazkodásra, ezért különösen aggasztó, hogy most a kormány újabb változtatásokat tervez. Így elképzelhető, hogy a jövőben kizárólag hiányszakmákban adnak majd ki vízumokat.
A szigorítási javaslatok között szerepel az is, hogy a cégeknek a jelenleginél hosszabb ideig kelljen Nagy-Britanniában meghirdetni az üresedéseket, mielőtt külföldieket is felvehetnének. Carberry szerint azonban mindez az Egyesült Államokéhoz hasonló helyzetet eredményezhet, ahol is a szigorú bevándorlási szabályok miatt a vállalatok sok projektet inkább például Vancouverben valósítanak meg.
Nemrég a kormány bevándorlási ügyekkel foglalkozó tanácsadó testülete is óvatosságra intett, figyelmeztetve a munkaerőpiacot jelenleg amúgy is jellemző "felfordulásra". A testület szerint az engedélyezési rendszernek automatikus stabilizátorként kellene működnie, nem pedig folyamatosan változtatni rajta a gazdasági ciklusnak megfelelően.
A pontrendszer bevezetése mindenesetre máris érezhetően visszavetette az Európán kívülrül Nagy-Britanniába érkező képzett bevándorlók számát. A régi rendszerben tavaly még 69 ezren kaptak munkavállalási engedélyt, az idei évre vonatkozó becslések azonban már csak 50 ezerről szólnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.