Mások szerint viszont a helyzet most rosszabb, mint a válság előtt volt, hiszen a dollár gyengülése a hozzá kötött jüant is magával húzza, és így tovább nő a kínai exportáruk globális versenyképessége. Ezt támasztja alá, hogy Peking a napokban világossá tette: mindaddig nem engedélyezi a jüan felértékelődését, amíg erőre nem kap az exportágazat. Az európai és japán illetékesek rugalmasabbak, de ők sem támogatják egyértelműen a jen, illetve az euró erősödését.
Ebben a helyzetben megfigyelők szerint nehéz lesz konkrét előirányzatokat megfogalmazni a húszak gazdasági kilábalására vonatkozóan. A St. Andrewsban rendezendő miniszteri találkozó házigazdája, Alistair Darling brit pénzügyminiszter ugyanakkor legalább annyit el szeretne érni, hogy induljon el a fenntartható gazdasági növekedést támogatni hivatott nemzetközi tervezőmechanizmus. Ennek keretében a húszak közölnék az IMF-fel középtávú gazdasági előirányzataikat, majd a szervezet azokat ellenőrizve és összefésülve javaslatokat tenne a szükséges változtatásokra.
A javaslatok a G20 jövő nyári csúcsértekezletére készülnének el – jelentette ki Strauss-Kahn.
További vitapontot jelent majd a találkozón a valutaalap döntéshozatali rendszerének és finanszírozásának átalakítása. Egyelőre nem világos, hogy a nyugati hatalmak milyen mértékben járulnak hozzá Kína és más feltörekvő országok súlyának növeléséhez, így ebben a kérdésben sem szabad konkrét megállapodást várni St. Andrewsban – nem beszélve a klímaváltozás elleni harc finanszírozásáról, amely szintén szerepel a napirendi pontok között. TG
A nagy feltörekvő országok helyzete sokkal jobb: náluk középtávon 40 százalék alatt marad az eladósodási mutató.
fejlődésüket, az Egyesült Államok pedig éppen ellenkezőleg, fogja vissza a keresletét.
VG Spórolniuk kell a fejletteknek A jelenlegi eladósodási ütem mellett a fejlett országok államadóssági szintje 2014-re eléri a GDP 118 százalékát – figyelmeztetett az IMF. Ahhoz, hogy 2019-re 60 százalékra szorítsák le az átlagos mutatót, a válságkezelő programok leállítása mellett a nyugdíj- és egészségügyi kiadások növekedésének lassítására, az egyéb közkiadások reálértéken való befagyasztására, továbbá a GDP 3 százalékára rúgó adóemelésre lesz szükség.
A nagy feltörekvő országok helyzete sokkal jobb: náluk középtávon 40 százalék alatt marad az eladósodási mutató. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.