Eközben a munkavállalói reáljövedelmek némileg tovább szűkültek, az építőipar pedig nem tud igazán jó eredményt felmutatni a kereslethiány miatt.
A harmadik negyedévvel zárult tizenkét hónapban az államháztartás nettó finanszírozási igénye 6 százalékra kúszott a Magyar Nemzeti Bank előzetes pénzügyi számlái szerint. A gördülő átlag négy negyedéve emelkedik folyamatosan, 2,9 százalékról indult még a tavalyi azonos időszakban. A GDP nominálisan is csökkenhet az idén, ez szintén rontja a mutatót. A növekedés egybeesik a pénzügyi válság magyarországi begyűrűzésével, illetve a recesszió mélyülésével, ez rá is világít a legfőbb okra: az adóbevételek elmaradására.
Dinamikusabban emelkednek a nettó bérek az adóátrendezés nyomán, azonban a reálbéreken mégsem látszik mindez. A fogyasztást terhelő adók növekedése ugyanis elvitte a többletet. A bruttó átlagkereset 1,2, a nettó 1,8 százalékkal haladta meg az első három negyedévben a tavaly ilyenkorit – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az átlagos reálkereset 2 százalékkal volt kisebb, mint az előző év azonos időszakában.
Az idén szinte teljesen leálltak a magánépítések, és nincs is remény a gyors talpra állásra, csak az állami megrendelésekben lehet reménykedni. Az építőipari termelés volumene szeptemberben 1,2 százalékkal csökkent a tavalyi azonos hónaphoz képest – közölte a KSH. Ez némileg kedvezőbb az idei átlagos változásnál, az év első kilenc hónapjában a termelés 2,7 százalékkal kisebb volt az egy esztendővel korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.