A banki szférát hagyományosan két érdek szerint szabályozzák, illetve ellenőrizgetik. Az egyik a tulajdonosok érdeke: a profittermelés biztonságos, de jövedelmező hitelekkel. A másik: a betétesek pénze feletti őrködés. De van egy fontos harmadik érdek is: az adósoké. Ha ők tönkremennek, nemcsak a betét vész oda, de meginoghat az egész ország gazdasága is.
A verseny során elvileg kiválasztódnak azok a bankok, amelyek a hitelezés során a köz érdekeire is kellő tekintettel vannak. De az elmúlt 3-4 évben számos példát láttuk arra, hogy ez nem mindig működik. Ha túl drága a hitel, akkor még a legjobb cégeknek se marad elég forrásuk az akkumulációra. Pedig az ő fejlődésük nélkül nem tud helytállni az ország gazdasága a nemzetközi porondon. Ha pedig a hitel elérhetetlen, akkor sok vállalkozás ellehetetlenül, pang a lakás- és az autópiac. Mély válság idején nehéz megtalálni a megfelelő egyensúlyt a bankoknál a gazdasági összeomlás elkerülése és a betétesek pénzének gondos kezelése között – fogalmaz a Népszabadságban Giday András közgazdász.
A "Mi döntünk a Ti érdeketekben" szemléletre jellemző a közelmúltbeli jegybanki javaslat a lakossági hitelezés szigorítására. Fél évig a bankszféra és a jegybank egymás között egyeztetett, majd az MNB ezt megelégelve jelezte a PM felé, hogy milyen jogszabályt tartana kívánatosnak.
Azokat, akikről ez szól (a lakosságot), nem kérdezte senki (se a bankok, se a jegybank, se a pénzügyi kormányzat). Az építőipart és a gépjármű-forgalmazókat sem.
Kapcsolódó cikkek
Az emberek többsége nem mer tartalmilag hozzászólni a hitelezési ügyekhez, mert úgy gondolják, ez túl bonyolult ügy, nem érthetnek hozzá. Ezt a banki szakemberek még fel is erősítik a túlságosan szakmai nyelven megfogalmazott hosszú szerződéseikkel, szabályzataikkal. Pedig, ha egyszerűen fogalmazzák meg, akkor a hitelezés nem egy ördöngös dolog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.