BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb kamatcsökkentést várnak a londoni elemzők

A vártnál jobb inflációs adat hatására a londoni nagy elemzőcégek 5 százalék körüli alapkamatot tartanak valószínűnek jövőre.

Nincs akadálya a magyar jegybank további ütemes kamatcsökkentésének a várakozásoktól ismét elmaradó inflációs számsor után - mondták londoni felzárkózó piaci elemzők az októberi inflációs adatok szerdai ismertetése után.  A KSH közlése szerint a fogyasztói árak a múlt hónapban 4,7 százalékkal haladták meg a tavaly októberi szintet.

Tíz nagy citybeli befektetési és elemző cég szakértői 4,7-5,1 százalék közötti prognózisokat adtak a múlt havi, teljes kosárra számolt éves inflációra; az előrejelzési átlag 4,87 százalék volt.

Christine Li, a Moody''s Investors Service nemzetközi hitelminősítő londoni gazdaságelemző szolgálatának - Moody''s Economy.com - közgazdásza, aki előzetesen 4,9 százalékos éves összevetésű októberi inflációt várt, a szerdai adatismertetés után kiemelte: "nem sok ment át" a júliusi áfaemelésből a végfogyasztói szinten érvényesített árakba.

Li szerint úgy tűnik, hogy a magyar vállalati szektor a továbbra is igen gyenge belső kereslet közepette képtelen áthárítani az adóemelést a fogyasztókra.

Ez azonban azt is jelenti, hogy a cégeknek költségeket kell csökkenteniük, ami várhatóan további elbocsátásokhoz és alacsonyabb bérekhez vezet - vélte a Moody''s londoni szakértője.

Az elemző szerint az enyhülő infláció ugyanakkor lehetővé teszi a jegybanknak a további kamatcsökkentést a gazdaság felélesztése végett, különös tekintettel arra, hogy Magyarország "17 éve nem tapasztalt súlyosságú" recessziót él át.

A Moody''s Economy.com várakozása az, hogy az MNB az idén még egy teljes százalékponttal, és jövőre is ugyanilyen mértékben csökkenti alapkamatát, amely így 2010-ben 5,00 százalékra süllyed - közölte a cég londoni vezető közgazdásza.

Christian Keller, a Barclays Capital londoni befektetési csoport felzárkózó piaci közgazdásza - aki az előzetes MTI-felmérésben a legborúlátóbb volt, 5,1 százalékos októberi inflációs jóslattal - a szerdai adatismertetés után közölte: a magyarországi dezinfláció a cég által vártnál gyorsabb ütemű. A ház általános várakozása mindazonáltal már a nyár eleje óta az, hogy Magyarországon a következő 18-24 hónapban jelentős mértékű dezinfláció megy végbe, ami agresszív pénzügypolitikai enyhítést tesz lehetővé, ha ehhez a nemzetközi környezet kedvező lesz - tette hozzá a Barclays Capital londoni szakértője.

Keller szerint a forint október végi megingása, amikor az euróárfolyam néhány nap alatt 264-ről 280-ig szaladt, erősítheti a Monetáris Tanács azon tagjainak érvelését, akik óvnak a forinteszközökben érvényesülő hozamelőny túl gyors leépítésétől.

A közgazdász szerint azonban a Barclays Capital "eltúlzottnak" tart bármiféle olyan aggodalmat, hogy a forint esetleg összeomolhat, ha a jegybanki kamat egy bizonyos szint alá süllyed. A ház szerint a befektetők inkább arra a véleményre juthatnak, hogy a tartós kamatcsökkentési folyamat még támogathatja is a forintot, azzal, hogy ösztönzi a beáramlást a helyi kötvénypiacra.

Mindezek alapján a Barclays Capital megerősíti azt az előrejelzését, hogy a jövő év második negyedéig két százalékponttal 5,00 százalékra csökken az MNB-alapkamat.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegénél - amelynek szakértői előzetesen 4,8 százalékos októberi éves inflációt jósoltak - a szerdai adatismertetés után kiemelték: ez volt a negyedik olyan hónap egymás után, amelyben a magyarországi inflációs számok elmaradtak a várakozástól.

A cégnél ugyanakkor azzal számolnak, hogy a tizenkét havi inflációs ütem a következő hónapokban kissé felgyorsul, tekintettel arra, hogy a tavalyi negyedik negyedévi bázis igen alacsony, és az emelkedő üzemanyagárak is felfelé ható nyomást fognak gyakorolni az éves összevetésben számolt inflációra. A háztartási energiaárak csökkenése azonban ezt valamelyes mértékben ellentételezi.

Mindent egybevetve, a JP Morgan londoni elemzői azt jósolták szerdán, hogy az éves infláció az év végén az 5,0-5,5 százalékos sávban lesz.

A cég szerint mindazonáltal "semmi olyasmi nincs" az októberi inflációs adatokban, ami megakadályozná az MNB-t az újabb, fél százalékpontos kamatcsökkentésben még ebben a hónapban, és ha a kockázati környezet továbbra is "barátságos" a forinthoz, az MNB-alapkamat már 2010 első negyedének végéig 5,5 százalékra csökkenhet tovább.

A ház azt jósolja, hogy - mivel az infláció jelenleg mintegy fél százalékponttal a legutóbbi előrejelzésben szereplő ütem alatt jár - az MNB új Inflációs Jelentése valószínűleg lefelé fogja módosítani az inflációra adott prognózist.

A JP Morgan saját előrejelzése szerint a bázishatásoktól hajtott rövid távú emelkedés ellenére a magyarországi infláció 2010 második felében az MNB 3 százalékos célszintje alá lassul. A cég a jövő év harmadik negyedére 2,3 százalékos éves összevetésű inflációs mélypontot vár, és 2010 végére 2,8 százalékos tizenkét havi inflációt jósol.

A londoni Cityben van ennél jóval agresszívabb magyarországi dezinflációs előrejelzés is.

A BNP Paribas bankcsoport szakértői azt valószínűsítik, hogy a teljes kosárra számolt éves infláció mélypontja 2010 végén vagy 2011 elején 1 százalékhoz közel, sőt jó eséllyel e szint alatt lesz.

A cég szerint a maginfláció 2010 végén vagy 2011 elején a negatív tartományba süllyed, vagyis az alapinfláció szintjén defláció várható Magyarországon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.