BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmas előny a multiknál

Nem enyhül a magyar gazdaság duális jellege: a külföldi tulajdonú cégek jóval több hozzáadott értéket állítanak elő, mint a magyar kis- és középvállalkozások, utóbbi kör számára azonban arányosan jóval nagyobb terhet jelentenek az adó- és járulékkötelezettségek. Számos tanulmány után a pénzügyi tárca minap közzétett elemzése is erre a megállapításra jut.

A gazdasági és pénzügyi folyamatokról szóló tájékoztató egyik mellékletében az szerepel: a többségében külföldi tulajdonú cégek termelékenysége jóval magasabb, mint a hazaiaké, hiszen előbbiek háromszor annyi hozzáadott értéket állítanak elő, mint a tisztán magyar tulajdonban lévő vállalkozások. Ez az arány a gazdaság egészéhez viszonyítva is kétszeres. E jelenség hátterében elsősorban az áll, hogy a külföldi cégek jóval modernebb technológiát és munkakultúrát honosítanak meg, mint ami a magyar vállalkozásokra jellemző, a kkv-k megújulását pedig béklyóba köti az évek óta fennálló és a válság hatására csak súlyosbodott forráshiány.

A 2008-as bevallásokból készült adóhatósági jelentés alapján az elemzés rámutat: a magasabb termelékenységet a külföldi tulajdonú cégek a munkavállalók számának minimalizálásával érik el, éppen ez az oka annak, hogy a foglalkoztatottak több mint kétharmadának éppen a kevesebb hozzáadott értéket előállító kkv-szektor ad munkát. A pénzügyi tárcánál készült számítás szerint a külföldi tulajdonban lévő cégeknél az előállított érték 17 százalékát kell a bérköltségekre fordítani, ez az arány a magyar cégeknél 27 százalék. Az államháztartási befizetések az előbbi körben 29, utóbbiban pedig 36 százalékot képviselnek. Így a multik esetében a hozzáadott érték 54 százaléka marad meg a vállalat számára szabad felhasználásra, a magyar tulajdonú cégeknél ez csupán 37 százalék. Az sem mellékes, hogy az 54 százalékos „nyereség” a külföldi vállalatoknál mintegy 6 millió forintot takar egy főre, a hazai cégeknél a 37 százalék azonban csupán 1,4 millió forintot, lévén alacsonyabb az előállított termékek összértéke is.

Ami az adófizetést illeti: a multik számára a legnagyobb tételnek a munkáltatói járulékok számítanak, ám magas az szja-befizetésük is. Társasági adót azonban jóval kisebb arányban fizetnek, emögött a szűk adóalap, az alacsony adókulcs és a számottevő adókedvezmények húzódnak meg – derül ki a PM elemzéséből is. Az adóhivatali adatok szerint tavaly egy foglalkoztatottra átlagosan 31 ezer forintnyi adókedvezmény jutott: a tisztán hazai tulajdonú cégeknek alig 4 ezer, a legalább 51 százalékban külföldi tulajdonú vállalatoknak azonban közel 103 ezer forint. Ez majd huszonötszörös különbség.

Ha azonban a külföldi tulajdonú cégek szerepét nemzetgazdasági szinten vesszük górcső alá, kiderül: e vállalatok egy foglalkoztatottra jutó adóbefizetése – a 2008-as adatok szerint – 3,167 millió forint, míg a hazai cégeknél ez a szám csupán 1,335 millió. A nemzetgazdaság egészéhez képest a multik a helyi iparűzési adóban, valamint az szja-ban érnek el kiemelkedő arányú adófizetési kötelezettséget.

A magyar gazdaságot feszítő kettősségre hosszú ideje hívják fel a figyelmet a szakemberek. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke legutóbb az APEH Top 100 kiadvány bemutatóján mutatott rá arra, hogy egyelőre a válság utáni fellendülés is inkább a külföldi tulajdonú cégeket érinti. A kilátások javulása még el sem ért a kisebb vállalkozásokhoz, így a kilábalás küszöbén is tovább erősödik a duális gazdasági szerkezet – fogalmazott az MKIK elnöke. KR

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.