Emellett is képes volt a jegybank enyhíteni a monetáris szigort, köszönhetően a fegyelmezett fiskális politikának. Még mindig esik vissza azonban a hitelezés, Magyarország kockázati felára még mindig magas, de ez főként a globális helyzetnek köszönhetők. Még mindig a török-román csoportban vagyunk ebből a szempontból.
Kérdés, hogy mikor fordul meg a kockázatvállalási kedv, a növekedési prognózisok 2010-re várnak javulást, és különösen igaz ez KKE-ra. Magyarországon sikerült egy hirtelen tőkekiáramlás és ebből adódó fizetési mérleg válságot elkerülni. A bankrendszer stabilitása a reálgazdasági növekedés beindulásának előfeltétele. A tőkemegfelelési mutatónk még növekedett is, és a középmezőny fölött helyezkedik el.
Alapvetően a külföldi tulajdonosok tőkésítették fel a hitelintézeteket. A hitelfelvétel visszaesése nem drámai, csak ahhoz viszonyítva, milyen mértékű volt a válság előtt, de ezt az alkalmazkodást normálisnak tekinti Simor.
A stressztesztek során az látható, hogy a szélsőséges esetben fellépő 100-170 milliárd forintos többlet-forrásigény nem nevezhető jelentősnek, tehát megnyugtató a bankrendszer stabilitása. A magyar finanszírozási kockázatok csökkentek, a külföldi anyabankok kiálltak a leányaik mellett, az állam tudja magát a piacról finanszírozni és megvan az IMF-EU védőhálója is.
Bár az egyensúlyi mutatók kedvezően alakultak, ugyanakkor az adósságállomány magas, és ezt hosszú évekbe telik kezelni. A tőkebeáramlás jelenleg leállt, még az állampapírpiacon sem. Minden szektor finanszírozási igénye csökkent, az azonban negatív, hogy a vállalati szféra is megtakarítóvá vált.
Magyarországon később fog beállni a pozitív fordulat, zömmel belső tényezők miatt, jelentős feles kapacitások vannak, amik visszafogják a beruházást. Az ipar talán már befejezte a visszaesést, de a mezőgazdaság és a szolgáltatások még mínuszban lehetnek idén év végén. 2011 vége felé tud 4 százalék köré emelkedni a növekedés. Az indirektadó-emelések hatása azonban inflációs szempontból korlátozott marad, 1,5-2 éven belül számottevően a cél alatt alakulhat az infláció. Belső inflációs nyomás nincs.
Mindez monetáris lazítást indokolna, de a befektetők kockázati étvágya körüli bizonytalanság óvatosságra int. Az árfolyamgyengülés a háztartások jövedelmi helyzetét gyengíti, bár rövid távon az exportőröknek kedvez. A jegybank semmilyen kamatcsökkentési pálya mellett nem kötelezheti el magát, ezért hónapról hónapra kell döntenie a tanácsnak. A jelenlegi kockázati megítélésünknek egyébként megfelel a jegybanki alapkamat.
A költségvetés a ciklikusan kiigazított elsődleges egyenleg szerint közel 2 százalékos többletet érhet el jövőre. 2010-ben csak úgy érhető el a 3,8 százalékos hiánycél, ha a tartalékok nagy része nem kerül elköltésre, a 2011-es cél eléréséhez pedig további intézkedések szükségesek.
A kormányváltás során, akárcsak a cég vezetőváltásakor igyekeznek a túlköltekezést az előző rezsimre hárítani. Most is vannak olyan konszolidációs igények a költségvetési szférában, amlyek legfeljebb a GDP 2,7 százalékára rúgnak, és ezeket valamikor kezelni kell, de nem feltétlenül jövőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.