Szakértők szerint a hazai gazdaság méretéhez képest túlzott a csaknem félmillióra duzzadt vállalkozói kör. A cégek egyre nehezebben találják meg számításukat a gazdasági válság miatt legyengült piacon. Az elmúlt évben 24 594 céget töröltek (2008-ban 19 757-et) a cégjegyzékből, és 44 152 új vállalkozást jegyeztek be (2008-ban 46 902-t). A működő vállalkozások száma három év alatt mintegy kilencvenezerrel, 407 996-ról 497 395-re nőtt.
Tavaly összesen 14 606 társaságot számoltak fel, míg a megelőző két esztendőben évente átlagosan tízezret. A fővárosban az előző évi 2984-hez képest tavaly 4710 esetben kezdeményeztek eljárást a fizetőképtelen cégek ellen. Pest megyében 1341, Szabolcs-Szatmárban 1337 társaságot számoltak fel. A legkevesebb felszámolásra Tolna (103), Vas (135) és Heves (137) megyében került sor, bár az előző évihez képest ezekben a térségekben is átlagosan megkétszereződött a felszámolási eljárások száma.
Végelszámolásra tavaly 9890 cég került, csaknem kétszer anynyi, mint 2008-ban (5743). Az összes végelszámolásnak több mint a fele (5578) a fővárosra esett. Pest megyében egy év alatt 1007, Borsod-Abaúj-Zemplénben 560, Hajdú-Biharban 510 társaság jutott erre a sorsra, körülbelül kétszer annyi, mint egy évvel korábban. Kötelezettségeinek elmulasztása miatt 2009-ben 11 826 társaság adószámát függesztették fel az előző évi 9139-hez képest.
A csődeljárások száma az előző két esztendőhöz képest tavaly megtöbbszöröződött: 2007-ben 29, 2008-ban 13 csődeljárásról számoltak be a statisztikák, a múlt évben viszont már 81 indult, köztük például az Ajka Kristály, az Albatross Plastunion Ipari és Kereskedelmi Zrt., a Civis Hotel, a Pólus Palace Zrt., a HospInvest ellen.
Filip György, a Felszámolók Országos Egyesületének alelnöke a Világgazdaság érdeklődésére elmondta: nem pusztán a válságban keresendő a megnövekedett felszámolások oka. Tény, évek óta a procedúrák döntő hányada kiürült cégek ellen folyik, amelyekben se vagyon, se irat, és rendszerint bottal üthetik a cégvezető nyomát is. Ezek az eljárások általában a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárása nyomán indulnak, kényszer-végelszámolásba torkollnak, amelyből aztán – mivel a társaságnak csak adóssága van – felszámolás lesz, meg nem térülő költségekkel.
Filip György elmondta azt is: a tavaly ősz óta élő csődtörvény nyomán valóban több a csődeljárás. A jó céllal született jogszabály azonban nem hibátlan, így küszködnek vele a jogalkalmazók.
Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető elnöke sem csak a válságot okolja a mikro-, kis- és középvállalkozások tömeges bedőléséért. Emlékeztetett arra, hogy a kkv-k már korábban is mind nagyobb versenyhátrányba kerültek az uniós tagországok – köztük a szomszédos államok – cégeihez képest. A belső piac beszűkülése, a válság okozta traumák következtében felélték tartalékaikat. Úgy látja: pénzügyi ellehetetlenülésük folytatódik, és a gazdaság második fél évre prognosztizált biztató jeleire sem remélhető körükben igazán fellendülés. KK
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.