BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Térségünkben kitart a válság

A fellendülésnek ugyan egyértelmű jelei mutatkoznak a világban, ugyanakkor a tartós javulás még várat magára - legalábbis a világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete által készített felmérés szerint. Az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) tavaly, az utolsó negyedévben 99 ország 1,700 pénzügyi szakemberét kérdezte várakozásaikról. Térségünkben még inkább türelemre intenek.

Miközben Ázsiára és Afrikára egyértelműen javulást prognosztizáltak a felmérésben résztvevők, szerintük az európai és az amerikai gazdaságok továbbra is stagnálni fognak. Európán belül pedig a közép-kelet-európai régióban a sok jó hír ellenére is azzal számolnak, hogy a válság akár 18 hónapig is elhúzódhat. Ennek lehetséges magyarázata lehet a tanulmány szerint a régió kormányaiba vetett bizalom alacsony aránya. Csak a válaszadók 14 százaléka értett egyet a kormánya válságkezelő intézkedéseivel (szemben a globális 24 százalékkal) és 47 százalék szerint a kormánya erején felül költekezik majd az elkövetkező öt évben (szemben a 30 százalékkal globálisan). A válaszadók csaknem egyötöde (19 százalék, szemben a nemzetközi 12 százalékkal) várja a kormány túl-vagy alulköltekezését, mely a fellendülés kisiklásához vezet.

Pedig szűkebb környezetünk sok vonatkozásban jelentősen jobban teljesített, mint Európa más országai. A magyarázat, hogy a beruházásokhoz szükséges tőkéhez való hozzáférés a régióban kevésbé szigorított, és a jövedelmező befektetési lehetőségek a jelek szerint nagyobb számban fordulnak elő - olvasható a felmérés elemzésében. Emellett úgy tűnik, hogy a kereslet fokozatosan kezd magára találni, a cash flow nyomás enyhül, a heves valutaárfolyam ingadozás pedig - amely az elmúlt két évben jelentősen hozzájárult a régió instabilitásához – ismét kezd helyreállni.

Ugyanakkor a közép-kelet-európai piacon jóval kisebb fejlődést tapasztaltak a 2009-es év utolsó negyedévében, mint más régiók – mutat rá az ACCA felmérése, melyben 18 közép- és kelet európai ország 118 válaszadója vett részt. A régió tagjai felülvizsgálták korábbi kijelentéseiket és ezúttal jóval kisebbre becsülik a fejlődés ütemét, mint tették azt az előző negyedévben. Az üzleti bizalom nem javult a harmadik negyedévhez képest, ami arra utal, hogy a kilábalás jóval lassabbnak ígérkezik. Igaz ez annak ellenére is, hogy a bevételi kilátások csak kis mértékben módosultak, a befektetési kilátások pedig átlagon felülinek mondhatóak.

 

Globális helyzetkép

Első ránézésre csupa jó hírekről tanúskodik a kutatás, amelynek résztvevői a megnőtt üzleti bizalomról, a gazdasági körülmények javulásáról, s arról számolnak be, hogy bíztatóak a jelek a kereslet, a finanszírozáshoz való hozzáférés és cash flow javulását illetően is. Ugyanakkor a javulás egyértelműen csak Ázsiára és Afrikára vonatkozik, az európai és az amerikai gazdaságok továbbra is stagnálnak. Arról nem is szólva, hogy a globális fellendülés aránya valójában lassul - olvasható ki a felmérésből.

Az összes régióra és ágazatra jellemző, hogy a beruházások továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak, jóllehet, ez egyre kevesebb esetben vezethető vissza a piaci finanszírozás hiányára.

VGO Globális helyzetkép Első ránézésre csupa jó hírekről tanúskodik a kutatás, amelynek résztvevői a megnőtt üzleti bizalomról, a gazdasági körülmények javulásáról, s arról számolnak be, hogy bíztatóak a jelek a kereslet, a finanszírozáshoz való hozzáférés és cash flow javulását illetően is. Ugyanakkor a javulás egyértelműen csak Ázsiára és Afrikára vonatkozik, az európai és az amerikai gazdaságok továbbra is stagnálnak. Arról nem is szólva, hogy a globális fellendülés aránya valójában lassul - olvasható ki a felmérésből.

Az összes régióra és ágazatra jellemző, hogy a beruházások továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak, jóllehet, ez egyre kevesebb esetben vezethető vissza a piaci finanszírozás hiányára. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.