BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb „csapás” a bankokra

A 30-as évek szigorú szabályozási szellemének megidézését emlegették Barack Obama amerikai elnök tegnapi bejelentése kapcsán, miszerint a Fehér Ház korlátozná a bankok saját számlás kereskedelmi tevékenységét. A mostani szigorítási javaslat ugyanakkor nem menne olyan messzire, mint a 20. század nagy gazdasági világválságakor bevezetett Glass–Steagall-törvény, amely kerek perec megtiltotta a befektetési banki tevékenységet a kereskedelmi bankoknak.

Obama Paul Volckerrel, a Fehér Ház gazdasági talpra állást koordináló bizottságának vezetőjével folytatott egyeztetés után nyilatkozott arról, hogy a jövőben korlátoznák a bankok saját számlára végzett műveleteinek összetettségét és volumenét. Volcker korábban is hangoztatott szigorítási terveit egyébként egészen mostanáig háttérbe szorították a Timothy Geithner vezette pénzügyi tárca javaslatai.

A lakosság szemében igen népszerűtlen bankok elleni fellépésről szóló újabb bejelentésre a veszélyes spekulációk visszaszorítása mellett azért is nagy szüksége lehet a Fehér Háznak, hogy a keddi massachusettsi demokrata kudarc (VG, január 21., 4. oldal) után visszanyerje a választók bizalmát. A február eleji országértékelő beszédére készülő Obamának ez különösen fontos lehet, hiszen éppen most egyéves elnöksége alatt kezdeti 70 százalékos népszerűsége mostanra 50 százalék környékére esett vissza.

Az egészségügyi reform és a már korábban bejelentett rendkívüli banki adóról szóló terv (VG, január 8., 4. oldal) mellett a tegnapi javaslat törvényhozási esélyeit is alaposan rontja, hogy a 19-i massachusettsi választáson elvesztett szenátori hellyel megszűnt a demokraták 60 fős „szupertöbbsége” a kongresszus felsőházában. Ez ugyanis lehetővé teszi a túlzott szabályozási szigort ellenző republikánusok számára, hogy vég nélküli obstrukcióval akadályozzák a tervezetek megszavazását.

A Fehér Ház mindenesetre tegnap közölte, a választói elégedetlenségre tekintettel sor kerülhet az eddigi elképzelések módosítására, de Obama elnök ragaszkodik a korábban megfogalmazott prioritások követéséhez. Elemzők szerint azonban az igazi ártértékelés a Fehér Ház részéről valószínűleg az, hogy felmérte: a klímavédelem és az egészségügyi reform valójában sokkal szűkebb választói réteget foglalkoztat, mint mondjuk a tíz százalék körüli munkanélküliség.


Glass–Steagall-törvény

A Carter Glass szenátor és Henry B. Steagall képviselő után elnevezett két törvényből az 1933 júniusában másodikként hatályba lépett csomag a pénzpiaci spekulációk korlátozását szolgálta. A jogszabály megtiltotta a kereskedelmi bankoknak, hogy befektetési banki tevékenységet is folytassanak, illetve hogy értékpapír-kereskedő cégek legyenek a tulajdonukban. A jogalkotók így akarták megakadályozni, hogy a bankok a magánszemélyek és cégek biztonságos betéteiből finanszírozzanak kockázatos befektetéseket. A törvényt 1999-ben éppen annak a Robert Rubin pénzügyminiszternek a befolyására törölték el, akinek tanácsait Barack Obama is követte.

Reuters, FT.com

Nem nagy üzlet

A magyar pénzügyi rendszer a saját számlás kereskedés terén eltér az amerikaitól, hiszen sok esetben a bankok nem is nagyon végeznek ilyen tevékenységet, ahol pedig igen, ott is sokkal kisebb mértékben és arányban, mint a tengerentúlon – nyilatkozta lapunknak Pintér András, a Budapest Alapkezelő elemzője. Így – tette hozzá – e terület szabályozása sem annyira központi kérdés, mint az USA-ban.

A 90-es évek végéig itthon is több saját számlás kereskedést hajtottak végre a hitelintézetek, de az orosz válságot követően ezek száma érezhetően csökkent. Sőt, az elmúlt években még arra is volt precedens, hogy a piaci turbulencia miatt a saját számlás kereskedést jelentősen visszafogták vagy egyes esetekben meg is szüntették a bankok – mutatott rá a szakértő. Ezzel szemben az Egyesült Államokban a saját számlás kereskedés volt az egyik olyan sarkalatos terület, amely a pénzügyi válság idején – mint az egyik legjövedelmezőbb banki tevékenység – a figyelem középpontjába került.

A 90-es évek végéig itthon is több saját számlás kereskedést hajtottak végre a hitelintézetek, de az orosz válságot követően ezek száma érezhetően csökkent. Sőt, az elmúlt években még arra is volt precedens, hogy a piaci turbulencia miatt a saját számlás kereskedést jelentősen visszafogták vagy egyes esetekben meg is szüntették a bankok – mutatott rá a szakértő. Ezzel szemben az Egyesült Államokban a saját számlás kereskedés volt az egyik olyan sarkalatos terület, amely a pénzügyi válság idején – mint az egyik legjövedelmezőbb banki tevékenység – a figyelem középpontjába került.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.