A szakember hozzátette: a politika csak akkor válhat képessé az e szempontokat harmonizáló szabályok elfogadására, ha a települések konszenzusra jutnak.
Erre azonban minden bizonynyal még várni kell, mivel egyelőre a jelenlegi, igen visszás feladatmegosztást sem sikerült átalakítani. Tavaly ősszel a kormány a településekre háruló feladatok csökkentését tűzte ki célul, ám az egyeztetések során kiderült: az önkormányzatok igen vonakodva vagy egyáltalán nem akartak lemondani feladatokról. Ezek címén ugyanis jelentős forrásokhoz jutnak – vélekedett Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkára.
Működésüket azonban egyre növekvő likviditási kockázatok jellemzik – derült ki a fórumon. A helyi iparűzésiadó-bevételek csökkenésével hosszabb távon egyenesen a hitelek visszafizetése is kétségessé válhat – mutatott rá Vigvári András, az Állami Számvevőszék szakértője. Hozzátette: ennek hátterében az is meghúzódik, hogy az önkormányzatok erőltetett ütemben veszik igénybe az uniós forrásokat.
Az év eleje óta egyébként szigorúbb szabályok szerint kötelesek gazdálkodni a települések. Az idén az önkormányzat költségvetési rendeletében a hiány mellett meg kell határozni a finanszírozás részleteit is, külön a működési és külön a beruházási tételeknél.
A helyzetet egyébként jól jelzi, hogy a települések összesített adósságállománya eléri az 1500 milliárd forintot. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.