BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Általános 10 százalékos adó

A feltételek megszüntetésével valójában sávossá válik a társasági adózás Magyarországon

Nem kényszerül nyereségének „mesterséges” visszaszorítására az a néhány száz magyarországi nagyvállalat sem, amelynek eredménye valamivel 500 millió forint felett alakulna. Az utóbbi egy-két hét több félremagyarázása után ugyanis világossá vált: a kedvezményes, 10 százalékos társasági nyereségadó a jövőben minden esetben vonatkozik az adóalap első 500 millió forintjára, a 19 százalékos jelenlegi adókulcs pedig csak az e feletti nyereséghányad után fizetendő. A társasági adó tehát valójában sávos adónemmé alakul.

„Ez nem új elem a magyar társasági adózásban, a ma is létező 10 százalékos adókulcs ugyanis jelenleg is így működik, igaz, csak 50 millió forintnyi adóalapig” – mutatott rá lapunk kérdésére Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője. Vagyis elvileg jelenleg is minden vállalkozásnak lehetősége van arra, hogy eredményének első 50 millió forintja után kedvezőbb adókulccsal tegyen eleget közteher-viselési kötelezettségének. Az „elvileg” kitétel annak szól, hogy a kedvezményes, 10 százalékos adókulcsot a törvény jelenleg még szigorú feltételekhez köti, és nem is bocsátja a cég szabad rendelkezésére: az így megtakarított adót négy éven belül valamilyen beruházásra kell fordítani. Ennek számlájára írandó, hogy az eddigi adatok szerint évente alig ötezer cég élt a kedvezményes kulcs lehetőségével, holott potenciálisan 175-177 ezer vállalkozás tartozott eddig is a „kedvezményezettek” körébe.

Az új kormány által bejelentett társaságiadó-módosítások lényege így éppen az, hogy megszüntetik ezeket a feltételeket, a 10 százalékos adókulcs alkalmazása teljesen automatikussá válik. Emellett természetesen reformértékű lépés az is, hogy a „sávhatár” 500 millió forintra emelkedik. Adószakértők szerint ennél nagyobb eredménnyel csak a magyarországi vállalkozások igen szűk köre büszkélkedhet, vagyis a cégek 99 százalékánál teljes egészében 10 százalék lesz a társaságiadó-kulcs, ez valójában a ciprusi adóterhelésnek felel meg. Igaz, ott nincs osztalékadó, így a társasági adózás átalakítása után – a lapunknak megszólaló szakemberek szerint – az osztalékadó csökkentése, netán kivezetése kell hogy legyen a magyar adóreform következő lépése. Legalábbis amenynyiben a cél a tőkevonzó képesség és a magyarországi vállalkozási környezet további javítása.

Visszatérve a cégek megoszlására: az adóhatósági adatok tanúsága szerint a magyar vállalkozások harmada eleve veszteségről számol be, esetükben tehát fel sem lép a társasági nyereségadó fizetésének a kötelezettsége. A fennmaradó mintegy kétharmad túlnyomó részének adóalapja pedig meg sem közelíti az 500 millió forintos limitet. Az Ecostat korábbi számítása szerint a korlátot mintegy 500-600 magyarországi vállalat lépi majd át, igaz, ezek közel másfélszer akkora adóalapot képviselnek, mint a mintegy 300 ezer vállalkozás együttvéve (VG, június 16.). Mivel az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál 2008-ról szólnak a legfrissebb adatok – és ezekre épül az Ecostat már említett elemzése is –, a társaságiadó-módosítások hatását pontosabban a 2009-es adatok alapján lehet majd megbecsülni. A válság ugyanis igencsak érezteti a hatását a céges elszámolások alakulásán is. A tavalyi statisztikát azonban – mivel a bevallási határidő egy hónapja járt le – minden bizonnyal csak ősszel teszi közzé az APEH.

Fontos kérdés még, hogy lesznek-e változások az adóalap számításában. Jelenleg ugyanis számtalan korrekciós tétel „ékelődik be” a tényleges nyereség és a társaságiadó-alap közé, ezek szűkítése pedig akár mérsékelheti is az adókulcscsökkentés hatását. Jó hír ugyanakkor, hogy a kormány még mindig kitart a módosítás idei bevezetése mellett. KR

Magától kimúlik az eva?

Bár az adómódosítások több részletét még homály fedi, az irányokat figyelembe véve könnyen elképzelhető, hogy egy-két éven belül már nem éri meg az eva szerint adózni Magyarországon. Az RSM DTM tanácsadó cég számítása szerint 16 százalékos, egykulcsos személyi jövedelemadó, illetve 10 százalékos társasági adó mellett az egyetlen foglalkoztatottal rendelkező társaságoknak a nettó árbevétel harmadánál nagyobb költségarány esetén már nem lesz kifizetődő az egyszerűsített vállalkozói adózás.

Az eva „versenyképessége” ugyanis a társasági adó és az osztalékadó mértékétől függ, a kormányzati akcióterv első két pontja pedig éppen ezeket az adókulcsokat tervezi csökkenteni.

Az eva „versenyképessége” ugyanis a társasági adó és az osztalékadó mértékétől függ, a kormányzati akcióterv első két pontja pedig éppen ezeket az adókulcsokat tervezi csökkenteni.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.