Nem volt egyetértés a G20 pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek hét végi találkozóján a költségvetések rendbetételének fontosságáról: miközben az Egyesült Államok inkább a belső kereslet élénkítését látja szükségesnek, az európai vezetők ismét hitet tettek a büdzsék gyors konszolidálása melletti elkötelezettségükről. Nem született megállapodás a globális bankadó bevezetéséről sem; a dél-koreai Busanban megtartott tárgyalások zárónyilatkozata szerint ehelyett csak a banki tőkekövetelmények szigorítása ügyében törekednek közös nevezőre jutni a G20-tagok az állam- és kormányfők novemberi csúcstalálkozójáig.
Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter szerint a költségvetések rendbetétele csak középtávú feladat kell legyen, ám addig a kereskedelmi többlettel rendelkező országoknak – köztük Kínának és Németországnak – a belső kereslet ösztönzésére kellene törekedniük. A globális fellendülés ugyanis csak így tartható fenn, nem támaszkodhat a többi ország is az amerikai fogyasztókra – hangsúlyozta Geithner. A pénzügyminiszter szavait a legfrissebb amerikai makrogazdasági adatok is alátámasztják: a változatlanul magas, 9,7 százalékos munkanélküliség olyannyira óvatossá tette a tengerentúli fogyasztókat, hogy a megtakarítási ráta a márciusi 3,1-ről áprilisra 3,6 százalékra emelkedett.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke azonban a találkozón a mellett érvelt, hogy a megszorításokat „nem lehet negatívan értelmezni a növekedés tekintetében, hiszen azok erősítik a bizalmat”. Angela Merkel német kancellár Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel folytatott németországi tárgyalásai után szintén úgy reagált a Busanban elhangzottakra, hogy a növekedésnek nem lehet ára a magasabb deficit. Az európai tisztviselők általában úgy nyilatkoztak Geithner felvetésére, hogy „középtáv” helyett a konszolidációs erőfeszítésekre már jövőre is szükség lesz.
A Nemzetközi Valutaalap ugyanakkor az amerikai álláspont mellett tette le a voksát. Dominique Strauss-Kahn IMF-vezér szerint az elmúlt két évben bevezetett és még le nem járt élénkítő intézkedéseket nem lenne szabad visszavonni a fejlett gazdaságokban. Ellenkező esetben a fiskális konszolidáció – amennyiben nem párosul a belső keresletet élénkítő deregulációs lépésekkel – 2,5 százalékpontot is lefaraghat a globális GDP-bővülés üteméből, világszerte 30 millió munkahely vesztét okozva. Bloomberg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.