Magyarország vitája az IMF-fel jól mutatja, hogy a Valutalap rugalmatlansága az európai élénkülést veszélyezteti – vélte Mark Weisbrot, a CEPR társigazgatója. A többek között Joseph Stiglitzet és Robert Solow-t is a tagjai között tudó szervezet vezetője egy a Bloomberg által idézett interjúban úgy fogalmazott: az IMF pénzügyi jelenlétének hatására a PIIGS országokban növekedésellenes politika indulhat be az egész régióban. Weisbrot kijelentette, hogy az IMF politikája veszélyt jelent Kelet-Európa számára is, a növekedési fékek kihathatnak a térség egészére is.
Mint a Világgazdaság írja, a Nemzetközi Valutaalappal történt összezördülést követően ismét felerősödtek a kételyek azzal kapcsolatban, hogy a következő években finanszírozható lesz-e a lejáró államadósság. Míg egy évvel ezelőtt szinte egybehangzó volt a vélemény, hogy még a kitolt törlesztési ütem mellett is újabb hitelfelvételre van szükség, az azóta kedvezőbbé váló globális pénzügyi klíma mellett már elképzelhetőnek tartják szakértők, hogy sikerül elegendő piaci forrást bevonnunk.
Jövő év végén kezdődik az IMF–EU-hitelcsomag visszafizetése egy kétmilliárd eurós részlettel, ám addig még korábban kibocsátott devizakötvények is járnak le. Ezeket ugyan elméletben lehetne forintkötvényekkel is pótolni, ami kedvező lenne a devizaarány csökkentése szempontjából is, ám a külső adósságállomány mértékét ez alig befolyásolja.
Az IMF tárgyalások megszakadását követően rövid távon erőteljesen gyengült a forint és emelkedett az országkockázat. Az elemzők többsége úgy látja, hogy előbb-utóbb feltétlenül megszületik a megállapodás a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap között, de a piaci bizonytalanság időtartama függhet a megállapodás időpontjától. Az IMF delegáció vezetése felemás nyilatkozatokat adott a helyzettel kapcsolatban.
Egyrészt hangsúlyozták, hogy a két fél közötti nézeteltérések nem megoldhatatlanok, másrészt leszögezték, hogy Magyarországnak a megállapodás létrejöttétől függetlenül is a kívánt szintre kell csökkentenie a költségvetési hiányt. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egyébként a delegáció távozását követően hangsúlyozta, hogy létre fog jönni a megállapodás, míg Orbán Viktor miniszterelnök ugyanakkor leszögezte, hogy az IMF-szerződés októberben lejár, a Valutaalap jelenléte pedig adósságcsapdában tartja az országot. Egyúttal azt is megjegyezte, hogy a kormány dönti el, hogyan teljesíti a szerződésben szereplő hiánycélt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.