Június 29-ével ismét a helyi önkormányzati adóhatóságokhoz kerültek a helyi iparűzési adóval (hipa) kapcsolatos feladatok, így ettől a dátumtól az adókötelezettségeket is az önkormányzati adóhatóságokhoz kell teljesíteni. A jogszabály-módosítást az Országgyűlés a június 21-i ülésén fogadta el.
A régi-új rendelkezések szerint az állandó és ideiglenes jellegű iparűzési tevékenységre vonatkozó bejelentési kötelezettséget már ahhoz az önkormányzati adóhatósághoz kell teljesíteni, amelynek a területén az adózó székhelyet vagy telephelyet létesített, illetve amelynek területén az ideiglenes iparűzési tevékenységet folytatni kívánja.
Amennyiben egy adózó az idén akár állandó, akár ideiglenes jellegű iparűzési tevékenységének megkezdését az állami adóhatósághoz már bejelentette, és tevékenységét június 29-ig nem fejezte be, akkor a tevékenység befejezésére vonatkozó bejelentését már az illetékes önkormányzati adóhatósághoz kell teljesítenie.
Az állami adóhatóság tehát a június 28-án éjfélig benyújtott – elektronikus úton továbbított, ügyfélszolgálatokon átvett, illetve postára adott – adatlapok feldolgozását végzi el, az ezt követően benyújtott adatlapokat az adózó részére elküldött levéllel átteszi az illetékes önkormányzati adóhatósághoz.
Ugyanez igaz az iparűzési adóval kapcsolatos bevallásokra, a „választóvonal” itt is június 28-a. Az e dátum után érkező bevallások feldolgozását az állami adóhatóság elutasítja, hiszen ez immár az önkormányzati adóhatóságok hatáskörébe tartozik. A bevallásokra teljesített befizetést 2010. június 29-én vagy azt követően az önkormányzati adóhatósághoz kell teljesíteni, abban az esetben is, ha az adózó a befizetéseihez kapcsolódó bevallást 2010. június 29-ét megelőzően nyújtotta be. Sőt, ha az adózó 2010. június 29-én vagy ezt követően kívánja egy esetleg elmulasztott vagy olyan bevallási kötelezettségét teljesíteni, amely 2010. június 29. napjánál korábbi bevallási időszakra vonatkozik, akkor is az önkormányzati adóhatósághoz kell ezeket a bevallásokat teljesíteni. Ez az eljárási mód vonatkozik az önellenőrzésekre is. E szabály alól csak az az eset kivétel, ha az adózónak 2010. június 29-ét megelőzően az adóhivatalhoz benyújtott hibás bevallására – az adóhivatal értesítése alapján – úgynevezett „javító bevallást” kell benyújtania. Ebben az esetben a javító bevallást még az állami adóhatóság dolgozza fel.
Az állami adóhatóság a törvény hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokat még befejezi – derül ki a szervezet közleményéből. Tehát a hatálybalépést megelőzően benyújtott bejelentéseket és bevallásokat feldolgozza, sőt a hibás bizonylatok javításáról is intézkedik, akkor is, ha a javítás áthúzódna a törvény hatálybalépése utáni időpontra. Ugyanígy jár el az állami adóhatóság az iparűzési adóval összefüggésben teljesített befizetések tekintetében is: a helyi iparűzési adóval kapcsolatos adószámlára a 2010. június 28-i legkésőbbi terhelési dátummal teljesített befizetéseket fogadja el. Készpénz-átutalási megbízások esetében a postára adás dátuma számít. A 2010. június 29-én és ezt követően átutalt, postára adott megbízások alapján beérkező befizetéseket az állami adóhatóság haladéktalanul visszautalja az adózó számára.
Amennyiben az adózónál a hatálybalépéskor olyan ellenőrzési eljárás van folyamatban, amely helyi iparűzési adóra (is) vonatkozik, akkor az állami adóhatóság ezen eljárást az iparűzési adó vonatkozásában is még lefolytatja, az adatokat azonban az eljárás befejezését követően átadja az illetékes önkormányzati adóhatóságnak. 2010. június 29-től a helyi iparűzési adó kötelezettségére irányuló fizetési kedvezményi (részletfizetés, fizetési halasztás, adómérséklés) kérelmet is az önkormányzati adóhatósághoz kell benyújtani. A 2010. szeptember 15-én esedékes iparűzésiadó-előleg már szintén az önkormányzati adóhatósághoz fizetendő.
„Tekintettel arra, hogy a kisebb helyi önkormányzatok számára aránytalanul nagy terhet jelent a helyiadó- és gépjárműadó-követeléseik behajtása, 2010. június 29-től lehetőséget kapnak a helyi önkormányzatok arra, hogy havonta, a hónapot követő hó 15. napjáig megkeressék az állami adóhatóságot a tízezer forintot elérő helyiadó- és gépjárműadó-tartozások végrehajtása céljából” – mutat rá Marczin Mónika, az RSM DTM Hungary Zrt. partnere. A szakember szerint e kitétel áthidalhatja azt a problémát, amely az adókötelezettség beszedése és az önkormányzatok kapacitása között mutatkozott korábban, így kedvezőbb helyzetbe hozza a kisebb szakértői apparátussal rendelkező településeket. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.