A világ második legnagyobb gazdasága július és szeptember között 9,6 százalékkal növekedett, az előző negyedben feljegyzett 10,3 százalékkal szemben, ám a növekedés még mindig messze a legnagyobb bármely más jelentős gazdasághoz képest.
A csökkenés vélhetően kihat a globális élénkülésre, mert gyengül Kína kereslete a vasérc, gépi berendezések és egyéb importcikkek iránt, ez pedig negatívan érinti az Egyesült Államok, Ausztrália, Európa és más olyan országok gazdaságát, amelyek a viszonylag robosztus Kínára tekintenek az export kapcsán.
Alistair Thornton, a Global Insight szakértője az AP-nek úgy nyilatkozott: hosszabb távon a lassulásból profitálhat a világgazdaság, mert a kínai gazdaság nem növekedhet ilyen nagy ütemben és ennyire kiegyensúlyozatlan módon. Az év első három hónapjában a kínai gazdaság hatalmas mértékben, 11,9 százalékkal növekedett, elsősorban az erőteljes állami élénkítő programok hatására.
A kommunista ország vezetői azonban a gazdaság túlhevüléséért tartanak, ezért fokozatosan csökkentik a konjunktúraélénkítő intézkedéseket. Peking a héten váratlan kamatemeléssel lepte meg a piacokat, amellyel vélhetően a banki hitelezést szeretné visszafogni. "Az adatok azt mutatják, hogy a kínai gazdaság lágyan fog landolni" – fogalmazott Tom Orlik, a Stone & McCarthy kutató intézet szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.