A lépés váratlanul érte a piacokat, bár illeszkedik a több ázsiai országban már megindult monetáris szigorítási folyamatba. Legutóbb, a múlt héten Szingapúr emelt kamatlábat a térségben.
Elemzők szerint a pekingi bejelentés mögött a magas ingatlanárak letörésének, illetve az infláció megfékezésének célja állhat. A kínai fogyasztói árak éves alapon 3,5 százalékkal emelkedtek augusztusban, és szeptemberre további gyorsulás valószínűsíthető. Az inflációs ráta az elmúlt négy hónap közül háromban is meghaladta a 3 százalékot, ez a jegybank egész évre vonatkozó célkitűzése.
A kamatlábak megemelése az eddigi legnyilvánvalóbb jele annak, hogy Peking megkezdte a gazdasági válság átvészelésére hivatott ösztönzők kivonását. A lépés azonban azzal a kockázattal jár, hogy a magasabb kamatlábak még több tőkét vonzanak a jobb megtérüléssel kecsegtető ázsiai piacokra. Az ottani hatóságoknak már eddig is komoly fejfájást okozott, miként teremtsenek egyensúlyt az infláció megfékezésének és a piaci buborékok megelőzésének célja között. Számos ország hozott intézkedéseket a spekulációs tőke beáramlásának a korlátozására, és támadta a fejlett gazdaságokat – főként az Egyesült Államokat – a kamatlábak alacsonyan tartása miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.