A bejelentést követően a jen gyengült. A BOJ a kamatcsökkentés mellett arról is döntött, hogy felállítanak egy 5 ezer milliárd jen nagyságú alapot, amelyből államkötvényeket, kincstárjegyeket és vállalati értékpapírokat vásárolnak, a már korábban elindított, 30 milliárd jen nagyságú, fix kamatozású hitelprogramban pedig befogadnak ilyen eszközöket fedezetként.
Az összesen 35 ezer milliárd jen - több mint 300 milliárd euró - értékű csomag és a kamatcsökkentés a gazdaságélénkítést, elsősorban a deflációs veszély csökkentését és a jen gyengítését szolgálja - közölte a BOJ.
Elemzők szerint a döntésnek azonban nem lesz tartós hatása, az intézkedés csupán a meglepetés erejével hat, ez azonban hamar szertefoszlik.
Az erős jen lefojtja a gazdaság motorját, az exportot, a BOJ ezért az utóbbi hetekben több alkalommal beavatkozott a devizapiaci folyamatokba. Az akciókat azt követően kezdték el, hogy szeptember közepén a dollár 15 éves mélypontra gyengült a jennel szemben. Ekkor, szeptember 15-én a BOJ hat év után először devizapiaci intervencióba kezdett, dollárt kezdett vásárolni milliárdos nagyságrendben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.