BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínában is vége a kvázi-rabszolgamunka korának

Kínának növelnie kell a dolgozóknak a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított jövedelmét, mégpedig olyan módon, hogy fejleszti a szolgáltatásokat és egyéb harmadlagos ágazatokat.

Ezt Liu Jungsheng, a kínai munkabérkutató intézet munkatársa írta a China Daily című lapban. A szakértő szerint növelni kellene továbbá a béreket egyes olyan munkaigényes ágazatokban is, mint a feldolgozó és az építőipar. A pekingi kormánynak pedig csökkentenie kellene az adózásból származó bevételeket és javítania a "bérnövekedés mechanizmusát" - jelenti a Bloomberg.

Az Államtanács Gazdasági Kutató Központjának elemzése szerint a következő három-öt évben a jelenleg 10 százalékról 7 százalékra csökkent a kínai gazdasági növekedés üteme. Liu Shijin, az intézet szakembere úgy látja, hogy a dollár elkerülhetetlen gyengülése jelentős átrendeződést eredmény a globális devizapiacon és akár árfolyam háborúhoz is vezethet.

A bérekkel kapcsolatos nyilatkozatnak az állami lapnak történő megjelenése azt sugallja, hogy Kína hajlik a fizetési struktúra módosítására. Az elmúlt hónapokban a korábban szinte ismeretlennek számító sztrájkok zajlottak le Kínában, Ven Csia-pao kínai miniszterelnök is elismerte májusban, hogy az országban bizonyos szociális feszültség tapasztalható. Ezzel függ össze az a pekingi döntés, hogy egyes gazdasági körzetekben 20 százalékkal emelik a minimálbért – amely kétszerese az évente szokásos kiigazítás mértékének.

A dél-kínai tengerparti területeken különösen a fiatal munkások részéről nőtt a nyomás, akik az elmúlt években özönlöttek ebbe a régióba - mutatott rá a The New York Times. Azt követelték, hogy nagyobb szelet jusson nekik a kínai tortából, amelyet ma inkább a helyi és a külföldi cégek fogyasztanak el, mint alkalmazottaik.

Ám az amerikai lap szerint a munkások erőteljesebb mozgolódását a jobb életre való törekvés mellett demográfiai okok is magyarázzák. 30 évi gyors növekedés után idén tetőzik a munkaképes korban lévő - 15-64 év közötti - kínai népesség aránya a lakosságban. Részben még az egyke-politika 1980-ban történt bevezetését megelőző születési hullám következményeként, három évtized alatt 33 százalékkal bővült a kínai munkaerő, amely biztosította az exportra termelő dél-kínai üzemek olcsó munkásutánpótlását. Öt év múlva újabb fontos fordulópont várható: 2015-ben éri el a munkaképes korosztály a legnagyobb létszámot, amely ezután fokozatosan csökkenni fog

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.