Néhány kérdés mindazonáltal még nyitott maradt, és ezekről csak a jövő héten döntenek a bizottságban. Ezek közé tartozik a költségvetési rugalmassággal kapcsolatos parlamenti elvárások témája, illetve a kísérleti termonukleáris reaktor, az ITER építésének finanszírozása.
A költségvetést még a parlament egészének is meg kell szavaznia.
Az EP és az EU-tagországok kormányai az előírt határidőre nem tudtak megállapodni a költségvetésről, ezért az a veszély fenyegetett, hogy az évet új büdzsé nélkül, különleges szabályok alapján kezdi az unió.
Ez esetben a január elsejével hivatalba lépő magyar EU-elnökségre pluszfeladatként várna a büdzsével kapcsolatos problémák megoldása.
A kormányok tanácsához közelálló források szerdán szintén megerősítették, hogy a két uniós intézmény közel került a megállapodáshoz. A tagországok ugyanis elfogadták az EP követeléseinek egy részét, és erre a parlament is kedvezően reagált.
A kiszivárogtatások szerint várható, hogy az EP plenárisa a tagországok állam- és kormányfőinek évzáró brüsszeli értekezlete előtt egy nappal, jövő szerdán hagyja jóvá a költségvetést.
A főszámok egyébként a korábban kitárgyalthoz képest nem változtak, a kiadások összege 123 milliárd euró lesz, 2,9 százalékkal több az ideinél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.