A Reuters tudósítása szerint akár már ezen a héten a parlament elé került a módosított jegybanki jogszabály, mihelyt az Európai Központi Bank is mérlegelte azt. Az elemzők úgy látják: nem valószínű, hogy az EU szankciókkal élne Magyarország ellen, amennyiben a kormány valóban átveszi a hatalmat a jegybankban azzal, hogy megfosztja a Nemzeti Bank elnökét a Monetáris Tanács tagjainak jelölési jogától. Ugyanakkor vélhetően mind az Európai Központi Bank, mind az EU erősen kritizálja majd a döntést.
"Kemény ügy lesz ez a következő hónapokban. Már az is kockázatos volt, ami eddig történt, ezért ez az intézkedése igen fájdalmas lehet, ha a nemzetközi hangulat romlik" – vélte Bebessy Dániel, a Budapest Alapkezelő elemzője. Egy név nélkül nyilatkozó uniós diplomata pedig úgy vélekedett, hogy a kormánynak a jegybank átalakításával kapcsolatos tervei súlyosan sértik az intézmény függetlenségét és negatív reakciót válthatnak ki egyes tagállamok körében.
Emellett a piacokat aggasztja, hogy kiszivárgott hírek szerint az Orbán-kormány arra használja majd megerősített hatalmát, hogy a jelenlegi 3 százalékról 3,5 százalékra emelje az inflációs célt, ezzel támogatva az alacsony kamatszintet, és a megszorításokat nélkülöző gazdaságpolitikát. Nigell Rendell, az RBC elemzője ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: hiteltelen lenne az inflációs cél módosítása, a negatív reakció emelné a magyar államkötvények hozamfelárát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.