A bankcsoport londoni szakértői a felzárkózó európai térség pénzügy-politikai kilátásairól összeállított tanulmányukban azt írták: "furcsának tűnhet" az MNB döntése a szigorítási ciklus megkezdéséről a még mindig enyhe maginflációs dinamika, a gazdaságban érvényesülő, továbbra is széles negatív kibocsátási rés és a változatlanul gyenge gazdasági teljesítmény közepette.
A fő indok azonban az lehetett a szigorítási ciklus megkezdése mellett, hogy rögzíteni kell az inflációs várakozásokat. A magyar jegybank ugyanis attól tart, hogy ha nem lép, akkor az élelmiszer- és energiaszektorból eredő inflációs sokkok hatással lesznek a béremelési megállapodásokra - vélekedtek a Morgan Stanley szakértői, 6,75 százalékos idei MNB-kamattetőzést jósolva. (Jelenleg 6,00 százalékon áll az alapkamaz.
Mint arról beszámoltunk, az Orbán-kormány gazdasági minisztériuma minden kamatemelésnél hangsúlyozta, hogy fölöslegesnek és károsnak tartja az MNB politikáját. Eközben az MNB kiemelte, hogy legfőbb célja a stabilitás visszaszorítása. Elemzők azt feltételezik, hogy miután a megváltozott jegybank-törvény segítségével a parlamenti többség nem két, hanem négy monetáris tanácsi tagot jelölhet, elkezdődhet a kamatcsökkentési időszak, mivel a kabinet kevésbé szigorúbb monetáris politikával szeretné fellendíteni a gazdaságot.
Ugyanakkor a lapunknak nyilatkozó elemzők úgy látják, nem valószínű, hogy a megújult monetáris tanács kamatcsökkentésbe kezd, az inflációs hatások miatt vélhetően inkább csak a kamatszint tartásában merül ki az enyhébb kondíciók elérésének taktikája.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.