BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csatát nyert Portugália

Elemzők túlzottnak tartják az eurózónával szembeni negatív piaci reakciókat

„Az összeomlás elmaradt, de a hosszú távú problémák nem oldódtak meg” – röviden így öszszegezte a tegnapi portugál államkötvény-aukció eredményét a Világgazdaságnak Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője. Ami pozitívum, hogy a befektetők még hajlandók finanszírozni a súlyos adósságválsággal küzdő dél-európai országot: a 2014-ben lejáró állampapírokból 650 millió, a tízéves kötvényekből pedig mintegy 600 millió euró értékben vásároltak 2,6-szeres, illetve 3,2-szeres túljegyzés mellett. Kevésbé jó hír viszont – legalábbis Portugália szempontjából –, hogy mindezt továbbra is csak magas kamatokért cserébe hajlandók megtenni. Az ötéves kötvényeknél a hozamszint 5,40 százalékra emelkedett a korábbi 4,04-ról, és a tízéves kötvények esetében is csupán azért csökkent a mutató 6,8-ről 6,71 százalékra, mert az Európai Központi Bank az elmúlt napokban a kamatok lenyomása érdekében bevásárolt a papírokból.

Móró Tamás szerint ezt a kamatszintet hosszú távon nem bírja el a luzitán gazdaság, és még ennél is tovább ment Alan McQuaid, a dublini Bloxham Stockbrokers szakértője, aki a Reutersnek úgy nyilatkozott: Portugália gyakorlatilag már most halott. Még ha ezt egyelőre túlzás is kijelenteni, az elemzők egy része igencsak kételkedik abban, hogy kötvénykibocsátásokkal sikerül majd a régi adósságok refinanszírozásához szükséges húszmilliárd eurót „összekalapozni” a piacokon. Ha nem sikerül, akkor Lisszabon – a görögökhöz és az írekhez hasonlóan – nemzetközi mentőövre fog szorulni. Móró Tamás úgy véli, ennek esélye jelenleg több mint ötven százalék. Amennyiben nem hajt végre sürgősen további költségvetési kiigazításokat és nem nyeri el a piacok bizalmát, akkor erre a sorsra jut.

Beszédes tény, hogy Brüsszelben már készülnek erre a forgatókönyvre. A Financial Times Deutschland információi szerint folyamatban van egy mentőcsomag összeállítása, amelynek keretében az EU 50–100 milliárd euró értékű hitelgaranciát nyújtana a bajba került országnak. „Ha szükséges, gyorsan tudunk cselekedni” – idézte a lap uniós forrásait.
Az EU egyelőre nem erősítette meg a hírt, hanem kitart álláspontja mellett, miszerint az ország remélhetőleg képes lesz egyedül megoldani adósságproblémáit. Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa szerdán optimistán nyilatkozott, mivel Portugália az utóbbi időben „nagyon merész költségvetési intézkedéseket hozott”, és strukturális reformokat jelentett be. 2010-ben sikerült az államháztartási hiányt 7,3 százalék alá vinni a 2009-es 9,4-ről, az idén pedig egészen 4,6 százalékig nyomnák le a mutatót, ehhez azonban újabb, soha nem látott mértékű megszorításokra lenne szükség.

Bár Portugália eddig hivatalosan cáfolta, hogy nemzetközi segítségre lenne szüksége, annak idején Görögország és Írország is hevesen tiltakozott, mielőtt az uniós járomba hajtotta volna a fejét. Móró Tamás szerint Portugália a görögöknél még mindig lényegesen kedvezőbb helyzetben van, de még az íreknél is jobban áll, például deficit terén.

Sok külföldi elemző egyébként túlzottnak tartja a Portugáliával és az eurózóna egészével szembeni negatív piaci reakciókat, már csak azért is, mivel januárban eddig nem látott napvilágot olyan negatív adat, amely indokolta volna a hisztériát. Ellenpéldaként említik az Egyesült Államokat, amely bár sokkal jobban el van adósodva a portugáloknál vagy a spanyoloknál, mégsem kerül a piacok tűzkeresztjébe.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.