Simor András jegybankelnök hétfői sajtóértekezletén azt mondta, hogy a 3 százalékos inflációs cél 2012 végére érhető el, jóllehet ehhez huzamosabb ideig szükség lehet a jelenlegi 6 százalékos alapkamat fenntartására.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői kommentárjukban közölték: arról "kevésbé" vannak meggyőződve, hogy az infláció jövőre valóban a 3 százalékos célra lassul - a ház saját előrejelzése 3,5 százalék -, de ha a forint tartósan erős marad, az elősegítheti a felfelé ható inflációs kockázatok mérséklődését.
A JP Morgan szakértői szerint jóllehet, a gazdasági kilábalás üteme "élénkülni látszik", a magyar gazdaságban mutatkozó kibocsátási rés azonban várhatóan negatív marad a belátható pénzügypolitikai távlatban, és az eddig végrehajtott, 0,75 százalékpontnyi MNB-kamatemelés is csökkenti a másodlagos inflációs hatásokat.
A kibocsátási rés a még inflációs kockázat nélkül elérhető, hosszú távra számított GDP-növekedési potenciál és a tényleges GDP-növekedés különbségét mutatja negatív vagy pozitív irányban. A pozitív kibocsátási rést elemzők általában inflációveszélyesnek tartják, a negatív kibocsátási rés kialakulása azonban erőteljes dezinflációs tényező, sőt deflációs kockázatot is jelenthet.
A JP Morgan londoni elemzőinek hétfői kommentárja szerint az a tény, hogy a monetáris tanács hétfői kamatdöntő ülésén nem vitattak meg kamatcsökkentési javaslatot, megerősíti a ház azon nézetét, hogy az MNB pénzügypolitikai testületének új tagjai nem "túlzottan galamb" - vagyis nem enyhítéspárti - alapállásúak.
A JP Morgan szakértői azt jósolták, hogy a "galambok" és a "héják" korábbi aránya az új összetételű monetáris tanácsban is jórészt fennmarad. A ház mindezek alapján azzal számol, hogy az MNB-alapkamat "a következő 6-9 hónapban" nem változik.
Az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlegének vezető felzárkózó piaci közgazdásza, Nigel Rendell a hétfői MNB-kamatdöntés utáni kommentárjában hasonló véleményének adott hangot. Rendell megfogalmazása szerint "semmi olyasmi" nem hangzott el hétfőn az MNB részéről, ami módosítaná az RBC Capital Markets azon előrejelzését, hogy az alapkamat "néhány hónapig" még változatlan marad.
Az RBC elemzője szerint ugyanakkor ha a magyar gazdasági kilábalás megtorpanna, abban az esetben továbbra is fennáll annak a kockázata, hogy a négy új monetáris tanácsi tag szavazati többségével lejjebb viheti a jegybanki kamatot.
Nem tartják kizártnak a későbbi kamatcsökkentés lehetőségét a Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének felzárkózó piaci szakértői sem. Hétfői kommentárjukban a GS elemzői közölték: jóllehet változatlan magyar jegybanki alapkamatot várnak az év végéig, látnak azonban olyan kockázatot is, hogy "kedvező körülmények esetén" az új monetáris tanács "hajlamosabb lehet" a pénzügypolitikai enyhítésre.
A Goldman Sachs londoni szakértőinek várakozása szerint azonban a monetáris tanács arra ügyelni fog, hogy ne kockáztassa a forint gyengülését, mivel ez még nehezebbé tenné az infláció kordában tartását, és emelné a magánszektor jelentős devizatartozásainak törlesztési költségeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.